Bespilotne letelice će prodirati u tornada i sakupljati važne podatke

Studenti sa Univerziteta u Oklahomi su dizajnirali tri letelice koje bi jednog dana mogle pomagati "lovcima" na oluje i naučnicima da bolje razumeju tornada.

Grupa studenata, predvođena profesorom Jameyjem Jacobom, je dizajnirala Storm Penetrating Air Vehicles (SPAV), letelice koje će uletati u oluje koje stvaraju tornada, kako bi sakupile veoma važne meteorološke podatke. Studenti se nadaju da će njihove letelice sarađivati, a na kraju i zameniti "lovce" na oluje, koji rizikuju svoje živote vožnjom iza tornada kako bi sakupili podatke.

Tradicionalni načini prikupljanja podataka o tornadima uključuje i Doplerov radar, koji daje informacije o nivou vlage. Međutim, ostala merenja, poput temperature i pritiska u unutrašnjosti tornada za sada su misterija.

Dizajneri letelica SPAV su morali ispuniti neke standarde. Svaka letelica mora poleteti sa običnog puta, mora stati u standardnu prikolicu, poleteti i sleteti pri brzini vetra od 35 km/h sa naletima vetra do 45 km/h, leteti najmanje četiri sata na visini od 1,5 km bez potrebe za tankovanjem, a mora i nositi najmanje jednu sondu u tornado.

Sonde su cilindri puni senzora koji se puste ili odnesu u oluje koristeći se avionima ili balonima. Kada se nađu u srcu oluje, senzori prikupljaju i šalju podatke o temperaturi, vlažnosti, brzini vetra i njegovom pravcu.

Letelice SPAV su trenutno u konceptnoj fazi, ali postoje planovi da postanu deo višegodišnjeg projekta.

 

Izvor: klix.ba