Prvi 3D printer u svemiru

NASA je izabrala firmu Made In Space za izradu prvog 3D printera koji može raditi u mikrogravitaciji. Tehnologija 3D printanja sve se više razvija u poslednjih nekoliko godina. Osim malih 3D printera namenjenih potrošačkom tržištu, mnogi proizvođači razvijaju printere kojima se mogu izrađivati velike strukture, poput krila aviona, zidova zgrada, bicikala, automobila i mnogih drugih.

No bez obzira na veliku raširenost 3D printera širom sveta, još uvek ne postoji ni jedan koji bi korisne predmete mogao izrađivati u svemiru. Sve ljudske misije NASA-e, uključujući ISS, zavise u potpunosti od snabdevanja sa Zemlje. Sav repromaterijal, hrana i alati se moraju dopremiti raketama u svemir, što je užasno skupo i nepraktično, a čim se neka misija odvija dalje od naše planete, problemi su sve veći.

Neke svemirske kompanije poput Deep Space Industries razmatraju 3D printanje za potrebe izrade opreme za rudarenje na asteroidima, ESA želi printati baze na Mesecu, a Univerzitet Cornell ima nameru printati čak i hranu.

Osnovna ideja počiva na tome da je znatno jednostavnije i jeftinije poslati u svemir 3D printer i osnovne sirovine, ili ih prikupljati na licu mesta kao recimo u slučaju Meseca, te ih potom koristiti kao građevinski materijal, nego sve gotove elemente dopremati sa Zemlje.

Stoga je NASA odlučila pokrenuti projekt prvog 3D printera koji će raditi u uslovima mikrogravitacije, a taj je zadatak poverila firmi Made In Space, koja je već započela s izradom i testiranjem prvog takvog uređaja koji će se za probu postaviti na ISS.

Ova firma koja je nastala od tima eksperata sa Univerziteta Singularity, sastoji se od stručnjaka za tehnologiju 3D printanja i veterana svemirskih letova, uključujući bivšeg astronauta Dana Berrya i predsednika firme Planetary Resources Chrisa Lewickija.

Oni tokom naredne godine moraju izraditi prvi funkcionalni 3D printer, koji će se potom poslati u svemir i testirati na ISS-u. Testovi prvih prototipa u uslovima mikrogravitacije već su započeli, pa je pomoću aviona koji simulira mikrogravitaciju izvođenjem parabola, već izvedeno više od 500 letova, tokom kojih se isprobavala funkcionalnost 3D printera i prilagođavao njihov rad specifičnim uslovima koji vladaju u svemiru.

Made In Space veruje kako će već tokom ove jeseni moći NASA-i predstaviti gotov projekt, a njihov prvi printer koji će se naći na ISS-u bit će namenjen izradi pločica računarskih sklopova, različitih alata i naučne opreme.

Firma veruje kako će u slučaju da postignu zacrtane ciljeve, ovo označiti veliku prekretnicu u svemirskim misijama, te kažu kako bi se čak i mali sateliti mogli printati u svemiru, te navodi kako ih NASA prilično pritiska, jer vidi veliku potrebu za ovakvim sistemima za istraživanje svemira i kolonizaciju planeta.

 

Izvor: vidi.hr