Poslednja preživela stvorenja na Zemlji biće sićušni organizmi koji će preživeti duboko ispod površine tla, tvrde naučnici. Na Univerzitetu St. Andrews u Škotskoj koristili su računarske modele kako bi predvideli sudbinu naše planete nekoliko milijardi godina u budućnosti.
Kako će Sunce biti sve toplije i sjajnije, samo mikrobi će se moći nositi s ekstremnim uslovima koje će te promene doneti.
– Neće biti baš nešto kiseonika, tako da će organizmi morati preživeti u uslovima s izuzetno malo ili bez kiseonika, a čekaće ih i visoki pritisci i salinitet zbog isparavanja okeana – kaže Jack O'Malley James sa univerziteta.
Zemlja će ostati beživotna stena
Budućnost Zemlje usko je povezana sa Suncem koje će biti sve sjajnije, a naučnici su koristeći tu činjenicu prognozirali kako će se stvari odvijati. Za milijardu godina, Sunce će biti toliko vruće da će okeani početi isparavati. To će biti prelomna tačka. Atmosfera će biti puno vlažnija te će se efekt gasova staklene bašte drastično ubrzati, a Zemlja će se ugrejati za 100 ili više stepeni u odnosu na ono što imamo danas. Uz manjak kiseonika to bi moglo dovesti do gubitka biljnog sveta i većih životinja. Ubrzo će preživeti samo ekstremofili, organizmi koji preživljavaju u najekstremnijim uslovima na Zemlji. Verovatno bi se okupljali oko poslednjih tragova vode duboko ispod Zemlje. Na kraju, kako će se uslovi pogoršavati, i oni će nestati, a za nekih 2,8 milijardi godina Zemlja će biti beživotna stena u svemiru.
Proučavanje budućnosti životnih uslova za Zemlji moglo bi pomoći i u otkrivanju života u svemiru, kažu naučnici. Naročito se to odnosi na otkrivanje malih promena u odnosu gasova u atmosferi, za šta su zaslužni mikrobi. Uspeju li otkriti način kako otkrivati te sitne promene, mogli bi lakše pronaći život na drugim planetama, kaže O'Malley James, piše BBC.
Izvor: 24sata.hr