Edward Snowden posljednjih je nedelja sinonim za noćnu moru američkim tajnim službama, a ono što je otrio o američkom programu za špijuniranje, PRISM, uzrokuje komešanje u javnosti.
No, obradu podataka, koji preko PRISM-a pristižu u NSA, manje obavljaju zaposleni tajnih službi, već takve poslove puno više rade računari. Zbog toga na popise sumnjivih osoba stižu ne samo teroristi, nego i nedužni građani, prenosi Deutsche Welle.
'Vaš mobilni se sigurno može često locirati u blizini vašeg komšije, i tako automatski upadate u mrežu i sami postajete sumnjivi. Ako postoji negde neki terorista koji je slučajno naručio iste knjige kao vi i ako je posećivao iste internet stranice', kaže nemački stručnjak za internet Markus Beckendhal, sve to može dovesti do toga da se i sami nađete na popisu smunjivih ili opasnih osoba.
'Istražitelji danas više ne prate tako intenzivno sadržaje, dakle šta kaže osoba A, osobi B. Oni više prate model komunikacije', ističe stručnjak za tajne službe Wolfgang Krieger. Njihov su cilj isključivo veze između ljudi, na društvenim mrežama i preko bankovnih transfera ili mobilnih.
NSA i britanska tajna služba GCHQ dosad su obradile velike količine podataka, koje se mere u eksabajtima (jedan eksabajt jednak je milijardi gigabajta). Dugoročno skladištenje tih podataka realna je opcija po mišljenju Beckendhala, a glavni razlog takvom verovanju je sve jeftinije skladištenje podataka.
Direktno u vezi sa skladištenjem podataka je i rast mogućih veza između više različitih osoba, koje bi ih sve strpale u isti koš – sumnjive osobe.
'Ali to primetite tek kad više ne dobijete određenu tarifu za vaš mobilni, jer vas preko tog ponuđača ne mogu dobro prisluškivati, ili kad vam na primer odbiju vizu za put u SAD, jer se nalazite na popisu onih kojima je ulaz u zemlju zabranjen', naglašava Beckendhal.
Beckendhal tvrdi kako poznaje i ljude koji su u Nemačkoj učestvovali u protestima protiv transporta nuklearnog otpada te da ih zbog toga na putu u Englesku redovito temeljito pregledavaju. Naime, razlog tome je i taj što u Velikoj Britaniji, protesti za zaštitu prirode imaju visokorizičan status pa je tako i međunarodna razmena informacija oko istih pojačana.
Izvor: dnevnik.hr