Trenutak kad je Zemlju razorila eksplozija jačine 40 milijardi A-bombi je i trenutak rođenja Meseca

Iako postoji više teorija koje pokušavaju objasniti kako je Mesec nastao, nedavno se pojavila i nova, radikalna teorija holandskog astronoma Wima van Westrenena u kojoj on tvrdi kako je Zemlja pre 4,5 milijardi godina eksplodirala te da se na taj način 'rodio' Mesec.

Naravno takva eksplozija morala bi biti kosmičkih proporcija, a Westrenen upravo i sugeriše tako nešto – eksploziju ekvivalentnu detonaciji 40 milijardi atomskih bombi! Neki od naučnika slažu se s idejom da je nuklearna eksplozija jedina stvar koja bi mogla proizvesti dovoljno energije u kratko vreme da se iz dela Zemlje formira Mesec.

Analiza kamenja

Westrenen, inače naučnik sa Univerziteta VU u Amsterdamu, nezadovoljan dosadašnjim teorijama o postanku Meseca, za koje smatra da su pune manjkavosti, razvio je teoriju nuklearne eksplozije, a kao dobar indikator da je Mesec potekao upravo od dela Zemlje, on navodi uporednu analizu kamenja s Meseca i Zemlje, koja je napravljena prošle godine i u kojoj su pronađeni isti nivoi izotopa kiseonika, silicijuma i kalijuma u oba primerka.

Uzevši to u obzir, Westrenen je izračunao koliko bi energije bilo potrebno da se masa veličine Meseca odvoji od Zemlje i došao do brojke od 40 milijardi eksplozija nuklearnih bombi, veličine one koja je bačena na Hirošimu, krajem Drugog svetskog rata, prenosi New Scientist.

Zemlja kao ogroman nuklearni reaktor

Sama ideja da je Zemljino jezgro zapravo jedan ogromni nuklearni reaktor prisutna je već nekih šezdesetak godina, a postoje i dokazi o znatno manjim fosilnim reaktorima, promera 10-ak metara u Zapadnoj Africi i koji su bili aktivni pre 10 milijardi godina.

Naučnici su pretpostavili kako su teški elementi, poput urana i plutonijuma u teškom kamenju, potonuli duboko u Zemlju, nakon što je formirana te se skupili u spoljnom delu njenog jezgra, gde su formirali ogromne tečne rezervoare radioaktivnog materijala. Readioaktivni materijal u kamenju proizveo je čitav niz malih nuklearnih reakcija, koje su u kombinaciji s dovoljno goriva proizvele katastrofalnu eksploziju, ili barem tako tvrdi holandski naučnik.

Višak energije

Isto tako, ta teorija o Zemljinom unutarnjem nuklearnom reaktoru možda i objašnjava zašto naša planeta daje više energije nego što je prima od Sunca. Ipak, stručnjaci i šira naučna zajednica trebaće više od navedenog da bi prihvatila takvu teoriju kao moguću.

Jedna od već postojećih teorija postanka Meseca kaže da je Mesec nastao pre nekih 4,5 milijardi godina, nakon udara nebeskog tela veličine Marsa (nazvanog Theia). Prilikom udara, izbačena je velika količina materijala u Zemljinu orbitu, koja je oblikovala Mesec. To je ujedno i najšire prihvaćena teorija postanka Meseca.

 

Izvor: dnevnik.hr