Prelomi više ne moraju biti nesnosni, ovo je gips budućnosti

Jake Evill iz Wellingtona na Novom Zelandu, spašavajući prijatelja, u jednoj tučnjavi je završio sa slomljenom rukom i gipsom, koga je morao nositi nekoliko meseci. Tad je i shvatio koliko je gips neudoban i koliko ga sputava. 'Omatanje ruke u dva kilograma smrdljivog gipsa koji iritira kožu činilo mi se pomalo arhaičnom metodom', rekao je, a prenosi Wired.

Kako je Evill dizajner po struci, odlučio je doskočiti tom problemu na svoj način, pa je dizajnirao svoju verziju zaštitne obloge za slomljenu ruku i nazvao je 'Cortex Cast' te je doslovno ispisao 3D printerom. Iako je još uvek reč o konceptu, on je napravio egzoekeletnu oblogu, koja je lokalizovana na samo područje povrede, vrlo lagana, prozračna, čvrsta i može se prati dok se nosi na ruci. Unutrašnja struktura kostiju poslužila mu je za dizajniranje ovojnice 'Cortex Casta'.

Dakle, pacijenti koji završe u bolnici zbog preloma bi, prema Evillovoj ideji, osim rentgenskog snimka, napravili i 3D skeniranje povređenog ekstremiteta te tako dobili svoju savršenu protezu, debelu tek 3 milimetra i tešku ispod pola kilograma.

Zanimljivo je da je Evill svoj 3D skener napravio hakujući Xbox Kinect tehnologiju. Vrlo snalažljivo od njega.

Evill ističe kako je njegov projekt još uvek u fazi razvoja, a on trenutno traži najoptimalniji materijal za izradu 'gipsa' budućnosti, kao što i dodatno dorađuje proces 3D skeniranja. Osim toga, Evill aktivno traži i partnere – investitore. Ideja izgleda jako dobro, no zaista bi trebalo videti kako funkcioniše u praksi.

 

Izvor: dnevnik.hr