Ovaj uređaj će vam reći kada ste preterali sa soljenjem vinskog gulaša ili smese za kobasice.
Sve osobe koje donekle vode računa o hrani koju unose, obično nastoje ustanoviti je li hrana premasna, koliko kalorija sadrži, odnosno hoće li s njom u svoj organizam uneti više holesterola nego što bi smeli/želeli, a eventualno se još brinu i kolika je količina šećera koju konzumiraju.
No osim masnoće i šećera, hrana koju jedemo sadrži i određene količine soli, jer je svima poznato da je neslano jelo bezukusno, a čovek mora unositi određene količine soli jer bez nje ne bi mogao živeti.
U današnje doba ne trebamo se bojati da će hrana koju unosimo sadržavati manju količinu soli od one potrebne za funkcionisanje organizma (oko 2 grama dnevno), već problemi nastaju kada je unosimo previše (često 2 ili 3 puta više od potrebne količine), što može stvoriti ozbiljne zdravstvene probleme poput suženja krvnih žila, oštećenja bubrega i povišenja pritiska, te izazvati moždane i srčane udare. Američko Udruženje za zdravlje srca u saradnji s 303 zdravstvene institucije iz 50 zemalja širom sveta, početkom ove godine je objavilo rezultate studije po kojima se 2,4 miliona smrti ljudi godišnje, dovodi u vezu s prevelikim unošenjem soli u organizam.
Od sada ćete moći precizno meriti nivo slanosti vaše hrane, pomoću ručnog "LED salt-metra" koji se nedavno počeo prodavati po ceni od 19,80 dolara u japanskoj online prodavnici Raremonshop.jp.
Dovoljno je da vaš "so-metar" uronite u lonac ili u tanjir hrane, a on će vam LED lampicama za samo nekoliko sekundi prikazati procenat soli u njoj.
Lampice svetle u različitim bojama, pa ćete odmah znati da nije preporučljivo krenuti u tamanjenje jela ako se gadget "zacrveni".
Kažu kako je ovaj gadget posebno koristan za nošenje u restorane, gde nemate kontrolu nad time koliko se hrana soli.
Vrlo je verovatno da se kuvarima u ugostiteljskim objektima baš i neće previše svideti kada gosti u tanjire počnu uranjati so-metre, no kada radite nešto za svoje zdravlje, nećete se previše obazirati na njihovu ljutnju.
Izvor: vidi.hr