Mislima na daljinu upravljao telom kolege

Istraživači Univerziteta u Washingtonu mislima jedne osobe izazvali su pokret kod druge. To im je uspelo uz pomoć električne kape za čitanje signala mozga.

Istraživači Rajesh Rao i Andreu Stoccu sproveli su fascinantan eksperiment. Rao je slao moždane signale putem interneta kako bi kontrolisao pokrete ruke svog kolege istraživača, objavio je Washington.edu.

Koristeći moždane aktivnosti i oblik magnetske stimulacije, Rajesh Rao poslao je moždani signal Andreu Stoccu na drugoj strani kampusa, zbog čega je Stoccoa prstom tipkao po tastaturi.

'Internet je način na koji se povezuju kompjuteri, a sada to može biti način na koji se povezuju mozgovi. Želimo uzeti znanje mozga i premestiti ga direktno iz jednog mozga u drugi', rekao je Stocco.

Istraživači su demonstraciju snimali u obe laboratorije i video objavili na svojoj internetskoj stranici i YouTubeu.

Rao, profesor kompjuterskih nauka i inženjerstva, radio je na interfejsu mozga i kompjutera, međusobnoj povezanosti mozga i kompjutera u laboratoriji, više od 10 godina. Stocco mu je partner u istraživanju postao 2011. godine.

Snimljeni eksperiment sproveli su 12. avgusta. Rao je sedeo u laboratoriji noseći na glavi kapu s elektrodama prikopčanim na elektroencefalograf koji čita električnu aktivnost mozga.

Stocco je bio u drugoj laboratoriji, na drugom kraju kampusa. On je na glavi nosio kapu za plivanje na kojoj je označeno mesto za transkranijalnu magnetsku stimulaciju spirale koja je bila smeštena direktno iznad njegovog levog motornog korteksa koji kontroliše pokrete ruke.

Tim je bio povezan Skypeom, kako bi dve laboratorije bile u koordinaciji, iako ni Rao ni Stocco nisu mogli videti jedan drugog.

Rao je gledao u kompjuter i igrao jednostavnu video igricu svojim umom. Kada je trebao pucati u metu, zamislio je da pomiče svoju desnu ruku. Za to je vreme morao paziti da ruku ne pokrene. Gotovo u istom trenutku kada je Rao pomislio kako gađa metu, Stocco je osetio kako mu se ruka pomiče i prstom udara u tastaturu.

'Bilo je uzbudljivo i jezivo gledati kako se aktivnost koju sam zamislio prenosi u mozak nekog drugog. Ovo je bio jednosmerni protok informacija. Sledeći nam je korak postići dvosmernu komunikaciju direktno između dva mozga', rekao je Rao.

Izvor: dnevnik.hr