Violina koju je napravio Josiah Zayner proizvodi zvuk uz pomoć beskonačno malih biljnih belančevina. Sledeći projekt? Instrument od uzgojenih ćelija ljudske kože.
Zaynera, friškog doktora biofizike pri Univerzitetu u Chicagu, već dugo zanima spajanje biologije s elektronskim interfejsima.
Na stvaranje kromokorda, kako je nazvao svoj instrument, navela ga je želja za uprezanjem belančevina, koje nas pokreću svaki dan, a koje niko ne vidi, niti o njima razmišlja, piše Verge.
S radom je počeo 2011. godine, koristeći biljne belančevine koje su osetljive na svetlo. Zbog njih se, primer, suncokreti okreću za suncem. Proučavao ih je i dobro upoznao dok je pisao doktorat, pa je za stvaranje instrumenta odabrao one iz zobi.
Kromokord se sastoji od 12 bočica belančevina iz zobi. Svaki uzorak je obrađen tako da malo drukčije reaguje na podražaj svetlom. Kad na njih padne plavo LED svetlo, spektrofotometar u instrumentu meri reakciju belančevina. Potom odašilje te podatke softveru, programiranom da ih pretvori u zvuk.
Svaka od bočica može biti povezana s drugim zvukom, poput zvona, bubnjeva ili klavira. Pritiskom na različitu dugmad moguće je kontrolisati koliko će svetla dobiti koja bočica, što određuje koji će ton biti odsviran. Zayner kaže da ga je teže svirati nego što ga je bilo napraviti.
Iako ga još usavršava, već je bacio oko na druge moguće 'svirače': ljudske ćelije. Pokrenuo je kampanju na platformi za crowdfunding IndieGoGo, kojom pokušava prikupiti 20 hiljada dolara za razvoj instrumenta koji bi proizvodio zvukove pomoću kultura ćelije kože.
Izvor: tportal.hr