Tehničko objašnjenje o funkcionisanju ovog uređaja fantastično je kao i njegova cena od samo 100 dolara. Na Kickstarteru se nalazi projekt Peachy Printer, čiji autori koji dolaze iz kanadske firme Rinnovated Design, sistemom crowdsourcinga na tržište žele dovesti najjeftiniji 3D printer na svetu koji će koštati između 100 i 130 dolara, a pored toga može raditi i kao 3D skener ukoliko posedujete video ili web kameru.
No podjednako zanimljiva (ako ne i više) od njegove cene je tehnologija koja omogućuje rad Peachy Printera, za koji kažu da je fotolitografski printer.
Naime, ta tehnologija uključuje softver koji podatke o 3D modelu iz Blender programa za 3D modelovanje i animaciju, pretvara u zvučne talase. Potom se audio datoteka "svira" prema printeru kroz kabal spojen na priključak za slušalice na vašem računaru. Taj zvučni talas potom upravlja s dva elektromagnetska ogledala, a što je zvuk jači, viša je voltaža, pa se ogledalo shodno tome više pomiče.
Uloga ogledala je reflektovanje i upravljanje laserskim zrakom. Na taj način zvučni talasi koji upravljaju ogledalima omogućuju laserskom zraku iscrtavanje oblika objekta po X i Y osi.
Što se tiče Z osi, to funkcioniše još ”luđe”. Naime, slana voda iz gornjeg kontejnera se cedi kroz kapaljku, a količinom tog kapanja se upravlja ventilom. Svaka kap koja izađe iz rezervoara prolazi kroz dve kontaktne tačke stvarajući električnu vezu koja je detektovana preko mikrofonskog priključka vašeg računara.
Kapi nastavljaju padati na dno kontejnera, što rezultuje uzdizanje sloja smole. Softver sluša mikrofonski nivo, preračunava svaku kap koja pada i shodno tome upravlja Z-nivoom smole, a taj proces se nastavlja sve dok printanje nije dovršeno.
Iskreno rečeno, nismo sigurni da smo vam najbolje objasnili kako ova tehnologija funkcioniše, pa vam svakako preporučujemo da pogledate priloženi video, koji će vam barem malo približiti ovu podjednako ludu i genijalnu ideju.
Ako mislite da je ovaj projekt mačka u džaku koji je više zafrkancija nego stvarnost, samo ćemo vam reći da je na Kickstarteru za njegov razvoj traženo 50.000 kanadskih dolara, a 25 dana pre isteka roka za crowdsourcing, prikupljeno je već 394.954 dolara.
Izvor: vidi.hr