Kako ribe gledaju pod vodom

Sigurno poznajete relativno neugodan osećaj koji se javlja dužim gledanjem bez maske pod vodom. Dok voda smeta čovekovom oku, ribe danonoćno posmatraju šta se zbiva ispod površine i voda njihovim očima očito ne škodi. Zbog čega?
Ribe nemaju kapke. To znači da nikada ne trepću i ne zatvaraju oči. Izuzetak je morski pas koji ima membranu preko očiju koja deluje otprilike kao kapak. Ta mu membrana prekriva oči kada se hrani, objasnio je za Discovery stručnjak za riblju fiziologiju Richard Brill s Instituta za pomorsku biologiju u Gloucester Pointu u američkoj saveznoj državi Virdžiniji.
Smeta li ribama "voda u očima"? Brill tvrdi da ne, zbog toga što se riblje oko razvilo kako bi se prilagodilo okruženju. Kao što čovekovom oku ne smeta vazduh, tako ni ribljem ne smeta voda.
Struktura ribljeg oka gotovo je identična čovekovoj. Razlika je samo u očnom sočivu, tj. delu oka iza šarenice koji usmerava svetlost prema mrežnjači. Zbog toga što ljudi žive okruženi vazduhom, naša su očna sočiva uglavnom ravna i pljosnata. Međutim, očna sočiva ribe, u čije stanište dopire manje sunčeve svetlosti, debela su i okruglija. Kada čovek gleda pod vodom, slika mu je mutna zbog toga što naša sočiva funkcionišu bolje na vazduhu. Međutim, riba ima bistru sliku podvodnog sveta.
Sabljarka ima velike očne jabučice. Odrasla riba može imati oči veličine loptice za bejzbol. Njihove su oči velike zbog toga što love lignje na dubini od 150 do 215 metara gde je mračno, a temperatura niska. Velike oči pomažu im da bolje vide u mraku, a posebni mišići oko oka služe za održavanje mrežnjače toplom u hladoj vodi, što im olakšava uočavanje plena koji se brzo kreće.

 

Izvor: avaz.ba