Šimpanze pamte puno bolje od ljudi

Šimpanze mnogo bolje rešavaju složene testove pamćenja nego ljudi, pokazala je višegodišnja japanska studija. U razgovoru za Guardian primatolog Tetsuro Matsuzawa, profesor na Univerzitetu u Kyotu, rekao je da je nakon gotovo četiri decenije istraživanja došao do neoborivog zaključka da šimpanze imaju mnogo bolje kratkoročno pamćenje od ljudi.

'Na bazi kognitivnih testova zaključili smo da šimpanze imaju izuzetno pamćenje', rekao je Matsuzawa. 'Već na prvi pogled mogu zapamtiti stvari', dodao je.

Japanski naučnik veruje da su ljudi, kako su razvijali određene saznajne sposobnosti poput jezika, gubili superiorne mogućnosti pamćenja drevnih zajedničkih predaka majmuna i ljudi.

'Naši su preci možda imali čak i fotografsko pamćenje no izgubili su ga tokom evolucije kako bi razvili nove veštine. Da bismo dobili nešto, moramo nešto i izgubiti', objasnio je.

Matsuzawa je 2007. godine objavio istraživanje u kojem je uporedio pamćenje studenata s pamćenjem odrasle ženke šimpanze i njena tri petogodišnja mladunca. Učesnicima testova su na ekranu osetljivom na dodir na različitim pozicijama bili prikazivani brojevi od 1 do 9. Majmuni su pre ispita naučili poredak brojeva od manjih prema većima. Mlade šimpanze uspele su zapamtiti lokacije brojeva bolje od ljudi i svoje starije majke.

Mladunci, a naročito Ayumu koji danas ima 13 godina, postigli su odlične rezultate čak i kada su testovi kasnije dodatno zakomplikovani, skup brojeva povećan na 19, a vreme za njihovo rešavanje skraćeno.

Stručnjaci smatraju da ovakva radna memorija majmunima, koji s nama dele 98,8 posto gena, omogućuje da se uspešno kreću kroz guste šumske krošnje i u njima pronalaze voće. Takođe im pomaže da donesu taktičke odluke kada se suoče s protivničkim grupama šimpanzi.

'One moraju videti koliko je protivnika pred njima i odlučiti hoće li krenuti napred ili stati. Ove odluke mogu biti pitanje života ili smrti', objasnio je japanski primatolog.

Izvor: tportal.hr