Intel saradnja sa Arduinom radi podsticanja kreativnosti, učenja i izuma

Generalni direktor firme Intel Corporation Brian Krzanich predstavio je ugovor o saradnji s firmom Arduino LLC, davaocom vodeće hardverske platforme otvorenog koda u zajednici stvaratelja i obrazovanja. Krzanich je predstavio i okruženje Intel Galileo, prvi proizvod u novoj liniji razvojnih okruženja kompatibilnih s Arduinom i opremljenih Intelovom arhitekturom.

Arduinovi razvojni paketi i interfejs za programiranje umetnicima, dizajnerima i drugim entuzijastičnim majstorima u sopstvenoj radinosti – koji često nemaju tehničko obrazovanje – olakšavaju stvaranje interaktivnih predmeta i okruženja.

Na bazi razvojnog okruženja Galileo Intelova i Arduinova zajednica tesno će sarađivati na budućim proizvodima koji u tu sve veću zajednicu stvaratelja donose performanse, skalabilnost i nove mogućnosti koje nudi Intelova tehnologija.

U okviru istog nastojanja Krzanich objavio i veliku donaciju u obliku 50.000 razvojnih okruženja Intel Galileo za hiljadu univerziteta širom sveta tokom narednih osamnaest meseci.

Intel danas sarađuje sa sedamnaest univerziteta na šest kontinenata u nastojanju da osmisli nastavni program zasnovan na novom okruženju Intel Galileo. Cilj tih obrazovnih napora je staviti snagu Intelove tehnologije na raspolaganje što je moguće većem broju nastavnika i studenata. Intel očekuje da će se tokom sledećih meseci uključiti još univerziteta.

Razvojno okruženje Intel Galileo: šta ćete stvoriti?

Intel Galileo prvo je u liniji razvojnih okruženja kompatibilnih s Arduinom i zasnovanih na Intelovoj arhitekturi te je namenjeno zajednici stvaratelja i obrazovanja. Platformu je jednostavno koristiti, kako novim dizajnerima, tako i onima koji u tom poslu žele preći na sledeći nivo.

Intel Galileo spoj je performansi Intelove tehnologije i jednostavnosti Arduinova okruženja za razvoj programske opreme. U razvojnom okruženju koristi se operacijski sistem Linux otvorenog koda i Arduinove programske biblioteke, čime se omogućuje skalabilnost i ponovno korišćenje postojećeg softvera, što se naziva ‘skečevima’. Intel Galileo moguće je programirati putem operacijskog sistema Mac OS, Microsoft Windows i Linux. Okruženje je mašinsko i programski kompatibilno i sa svim dodacima za Arduino, tzv. štitovima.

U Intel Galileo ugrađen je Intel Quark SoC X1000, prvi proizvod iz linije Intel Quark koja se odlikuje niskom potrošnjom energije i malim jezgrama. Tehnologija Intel Quark omogućiće širenje Intelove arhitekture u područja koja se brzo razvijaju, od interneta stvari do budućih računarskih uređaja koji se nose na telu. Procesor Quark SoC X1000 projektovan je u Irskoj, a reč je o 32-bitnom procesoru s jednim jezgrom, jednom niti i kompatibilnom s arhitekturom sa skupom instrukcija (ISA) Pentium, koji se odlikuje radnim taktom od maksimalno 400 MHz.

Intelovo razvojno okruženje pridonosi proširenju inherentnog korišćenja i mogućnosti izvan palete dodataka za Arduino, pa je standardno opremljeno većim brojem ulazno-izlaznih interfejsa standardnih u računarskoj industriji, uključujući ACPI, PCI Express, 10/100Mb Ethernet, SD, USB 2.0 i EHCI/OHCI USB, brzi UART, RS-232 serijski priključak, programibilni NOR flash od 8 MB i JTAG priključak za jednostavno otklanjanje programskih grešaka. Intel Galileo ujedno spaja prednosti okruženja Arduino IDE s bogatim mogućnostima za razvoj programske opreme i naprednim mogućnostima potpunog, neizmenjenog programskog paketa Linux te stvara objedinjenu platformu, podržanu zajedničkim lancem alata otvorenog koda.

 

Izvor: tportal.hr