Naučnici razvili najefikasniju solarnu ćeliju do sada

Fraunhofer ISE, najveći istraživački institut za solarnu energiju u Evropi je u saradnji s kompanijom Soitec te organizacijama CEA-Leti i Helmholtz u Berlinu nedavno otkrio kako su uspešno oborili svetski rekord kada je reč o efikasnosti solarnih ćelija – 44,7%.

Prethodni rekord je ostvario Sharp pre svega nekoliko meseci (44,4%). Iako izgleda da ovakve stvari napreduju sporim tempom, svaki napredak valja gledati iz nešto šire perspektive:

U maju je isti istraživački tim nakon tri godine rada uspešno razvio solarnu ćeliju efikasnosti 43,6% – a daljim optimizacijama je došlo do ovog rekorda. Poseban tip solarnih ćelija kojim je to bilo moguće se inače koristi u CPV (concentrator photovoltaics) sistemima, koji već sada imaju više no dvostruko bolju efikasnost od standardnih fotonaponskih sistema u elektranama. Solarna ćelija korišćena za istraživanje se sastoji od više manjih ćelija koje su napravljene od različitih poluprovodničkih materijala i naslaganih jedna preko druge. Svaka od tih manjih ćelija zapravo služi za iskorišćavanje drugog dela sunčevog spektra.

“Ovaj svetski rekord kojim smo povećali efikasnost za više od jednog boda unutar samo četiri meseca pokazuje neverovatni potencijal naše solarne ćelije (…)”, rekao je André-Jacques Auberton-Hervé, izvršni direktor kompanije Soitec. Istraživački timovi širom sveta se nadaju skorom probijanju 50-postotne efikasnosti. U praksi (za samostalne aplikacije u domovima) ovo za sada ne igra bitnu ulogu (jer je reč o koncetratorskim sistemima), no uvek je zgodno videti koliki napredak se ostvaruje u samom vrhu.

 

Izvor: tportal.hr