ESA bi u novembru trebala lansirati letelicu koja će tokom svoje misije napraviti najprecizniju 3D kartu naše galaksije, ali i pratiti asteroide koje dosad nismo videli.
Evropska svemirska agencija 20. novembra će lansirati satelit koji će moći videti asteroide koji bi mogli ugroziti Zemlju, a koje zbog njihove blizine Suncu ranije nisu mogli videti.
Astronomi nisu mogli do sada gledati nebeska tela koja su u orbiti između Zemlje i Sunca, čije snažno zračenje je zaslepilo naše teleskope. Jedan od takvih je bio i onaj koji je u februaru pao iznad ruskog grada Čeljabinska.
Gaia će među brojnim zadacima pratiti i dosad nepoznate asteroide iz orbite oko Sunca. Gerry Gilmore s Cambridgea za Sunday Times je objasnio kako će Gaia obavljati merenja i gledati na sve asteroide koji bi mogli doći iz smera Sunca. No, njen primarni cilj je napraviti preciznu trodimenzionalnu kartu naše galaksije.
To će napraviti tako što će fotografisati i posmatrati oko 1 posto od 100 milijardi zvezda. Zahvaljujući snažnim instrumentima, pratiće kretanje zvezda u orbiti oko središta galaksije, a naučnici se nadaju da će letelica biti sredstvo kojim će moći proučavati formiranje Mlečne staze.
Tokom petogodišnje misije Gaia bi mogla ostvariti i druga otkrića, poput novih planeta, ledenih tela u spoljnom delu Sunčevog sistema i daleke supernove.
Izvor: 24sata.hr