U studiji na miševima naučnici su otkrili da je cerebralna spinalna tečnost prolazila puno brže kroz mozak miševa u snu i tako ga čistila od štetnih materija.
Znamo da moramo spavati i da naši mozak i telo rade bolje nakon što smo se naspavali. Ali, naučnici dosad nisu znali zašto tačno trebamo san.
Američki naučnici sada veruju kako su otkrili da nam je san potreban kako bi se u to vreme aktivirali "servisni procesi" koji čiste naš mozak od raznog otpada. Taj otpad povezan je s Alzheimerom i demencijom, objavljeno je u časopisu Science.
Istraživači s medicinskog fakulteta u Rochesteru su kroz niz eksperimenata na miševima otkrili da cerebralna spinalna tečnost u snu prolazi kroz mozak i ispira ga poput biološke veš mašine. Taj proces pomaže u otklanjanju molekularne stelje, koja nastaje u prirodnoj aktivnosti moždanih ćelija, zajedno s toksičnim proteinima koji mogu dovesti do demencije, ako se nakupe u mozgu.
Studiju je vodila Maiken Nedergaard, koja kaže kako bi ovo otkriće moglo objasniti zašto je san toliko bitan za sve žive organizme, a to je da bi očistili mozak.
Za Science je opisala kako su se moždane ćelije miševa smanjile u snu i povećale prostor između njih. Zbog toga je likvor mogao teći 10 puta brže, nego kad su miševi budni.
Potom su im uštrcali tragove proteina koji su povezani s Alzheimerom kako bi mogli videti koliko se brzo čiste iz mozga te su uočili da taj proces traje kraće. Nedergaard veruje kako je taj proces čišćenja mozga aktivniji dok spavamo jer zahteva puno energije dok smo budni.
– To je kao da uzmemo primer žurke. Možete zabavljati goste ili čistiti kuću, ali ne možete obavljati dve stvari istovremeno – napisala je.
Otpad iz mozga na kraju dolazi do jetre gde se rastvara.
Neki naučnici kažu da je još rano govoriti da je ovaj proces isti i kod ljudi. Raphaelle Winsky-Sommerer sa univerziteta Surrey za Guardian kaže da je ovo atraktivno, ali ne misli da je to glavna funkcija sna. Kaže kako je san povezan uz sve, metabolizam, fiziologiju, probavu..
Nedergaard veruje da će isti proces otkriti i kod ljudi, a ovaj rad bi, veruje, mogao dovesti do razvoja lekova koji usporavaju razvoj demencije uzrokovane nakupljanjem otpadnih materija te pomoći onima s manjkom sna.
Izvor: 24sata.hr