Čovečanstvo vekovima spekuliše o poreklu života, a sada su naučnici Univerziteta Kornel možda otkrili misteriju. Njihovo istraživanje pokazuje da je glina podržala sintezu bioloških supstanci, pišu “Vesti iz sveta prirode” (NatureWorldNews).
Nedavno je naučnik iz Teksasa predstavio studiju u kojoj opisuje evoluciju osnovnih organizama, a koja ukazuje da su ključni molekuli iz svemira došli na Zemlju, gde su naišli na prave uslove za razvoj života.
Međutim, niko još nije objasnio kako se neorganski molekuli iznenada spoje i oforme složene oblike života.
U novoj studiji, biološki inženjeri Univerziteta Kornel spekulišu da je hidrogel gline obezbedio neophodnu zaštitu hemikalijama da se spoje i sastave složene biomolekule.
Eksperimenti sa uzorcima vode koji odgovaraju drevnoj morskoj vodi pokazuju da glina formira hidrogel u određenim uslovima. Hidrogel je mreža polimerskih lanaca koji mogu da upiju ogromne količine vode, u suštini jedan veliki sunđer.
Tokom milijardi godina, zarobljene hemikalije su oformile biohemikalije, poput proteina i DNK. Istraživači kažu da je taj gel štitio ćelije dok nisu razvile sopstvene membrane. Prethodne studije su pretpostavljale da su debeli mehurići bili prethodnici membrana.
Hidrogel se trenutno proučava u inženjeringu tkiva. Veoma je fleksibilan, skoro kao prirodno tkivo, što ga čini idealnim za podršku rasta tkiva.
Dan Luo, sa Instituta Kavli, prethodno je sa svojim timom demonstrirao kako veštački hidrogel može da podrži sintezu proteina. Međutim veštački hidrogel je skup, što je navelo naučnike da potraže jeftiniju alternative.
Odgovor su našli u glini.
Tokom istraživanja, ne samo što su otkrili način da proizvode proteine u velikim količinama, već i odgovorili na jedno od velikih pitanja biologije.
“Naša je teorija da je u ranoj geološkoj istoriji hidrogel gline obezbedio 'sklonište' za biomolekule i biohemijske reakcije”, naveo je Luo.
Izvor: blic.rs