Naučnici pronašli moguće prve znake života na našoj planeti

Naučnici su pronašli moguće prve znake života na našoj planeti – ostatke bakterije stare skoro 3,5 milijardi godina, prenosi “Daily Telegraph”.

Ostaci kompleksnog ekosistema bakterija nađeni su u Zapadnoj Australiji u udaljenom regionu Pilbara, gde se nalaze neke od najstarijih stenovitih formacija.

“Ima dosta bića koja su živela pre 3,4 milijarde godina, a ovo otkriće pomera tu granicu. Postoje tvrdnje o malo starijim tragovima života u stenama na Grenlandu, ali te stene su toliko deformisane, pa je jako teško reći da li se ono što vidite zaista nalazi tamo. Ove bakterijske sisteme u Pilbari, možete videti i na samim stenama i pod mikroskopom. Možete videti kako su ove bakterije dolazile u interakciju sa sedimentima na kojima su živele”, rekao je profesor David Vasey sa Univerziteta u Zapadnoj Australiji.

On je rekao da više nije moguće videti pojedinačne bakterije, već strukture koje su one napravile.

“Možemo videti brazde i tragove, a kada pogledamo kroz mikroskop možemo videti vlakna upletena u pesak. Takođe vidimo i organski materijal koji zapravo čine mikrobi, ali oni su se toliko razložili, da više ne možemo razaznati ćelije, već samo naslage materijala bogatog ugljenikom”, rekao je Vasey.

Naučnici smatraju da bi ovo otkriće moglo pomoći u potrazi za životom na drugim planetama.

“Ovakve ‘prostirke’ od bakterija bi mogao da opazi rover na Marsu. One nam takođe omogućavaju bolje razumevanje nastanka života i uslova u kojima je on evoluirao i ukazuje na vreme kada su se mogle desiti neke veoma važne stvari. Na kraju, mi tragamo za odgovorom na pitanje kada je iz ”supe” hemikalija nastao život”, izjavio je Vasey.

 

Izvor: 24sata.info