Nastavak globalnog zagrevanja i bez emisije gasova

Globalno zagrevanje moglo bi da traje i u narednim vekovima, čak iako bi bila naglo zaustavljena sva isparenja ugljen dioksida, upozorili su naučnici.

Ugljen dioksid je najvažniji od gasova koji stvaraju efekat staklene bašte i ima dugoročan uticaj jer ostaje u atmosferi vekovima nakon ispuštanja.

Britanski dnevnik "Daily Telegraph" piše da, kako bi shvatili dugotrajnost uticaja ovog gasa na globalnu temperaturu, naučnici su izradili kompjutersku simulaciju onoga šta bi se desilo kada bi se u atmosferu ispustilo 1.800 milijardi tona ovog gasa, a potom obustavile sve emisije.

Otkriveno je da bi, 20 godina nakon prestanka emitovanja gasa, 40 odsto ugljenika apsorbovali okeani, 60 odsto posle 100 godina, a 80 odsto posle 1.000 godina.

Smanjenje nivoa ugljenika u atmosferi teoretski bi trebalo da ima rashlađujući uticaj, ali to je umanjeno činjenicom da okeani vremenom upijaju sve manje toplote.

Naučnici navode da je u prethodnim istraživanjima sugerisano da bi globalna temperatura ostala stabilna ili bi pala ako bi emisije bile obustavljene, ali da nije uziman u obzir sve manji kapacitet okeana za apsorbovanje toplote.

Prema rezultatima objavljenim u žurnalu "Promena prirodne klime", posle prvobitnih stotinu godina hlađenja nakon obustavljanja emitovanja štetnih gasova, temperatura na planeti bi u narednih 400 godina rasla za 0,37 stepeni Celzijusa.

 

Izvor: avaz.ba