Oko 61,5 posto svih posetilaca web siteova čine entiteti koji nisu ljudi, odnosno neka vrsta botova, softverskih robota koji pretražuju i indeksiraju njihov sadržaj. Ima ih za petinu više nego prošle godine.
Većinu novopridošlih botova čine dobri momci, softver u službi ovlaštenih zastupnika legitimnih softverskih usluga, poput pretraživača.
Ipak, 31 posto botova nisu dobronamerni, već služe za postavljanje linkova za phishing ili isisavanje podataka iz mreža, pokazalo je istraživanje firme Incapsula, koja je pratila 1,45 milijardi poseta botova grupi od 20 hiljada siteova tokom 90 dana.
Iako je aktivnost botova povećana, manje je botova koji se bave spamom, a koji sad čine 0,5 posto ukupnog broja. U Incapsuli to u najvećoj meri pripisuju Googleovoj kampanji protiv spama, piše Telegraph.
S druge strane, za osam posto porasla je aktivnost neklasifikovanih botova s neprijateljskim namerama. Ti se botovi pretvaraju da rade za legitimne servise, ne bi li izbegli postavljene zaštite. Rade ih vrhunski hakeri, po meri, obično za vrlo specifičnu aktivnost.
Izvor: tportal.hr