Sredinom godine na MIT-u su otkrili kako koristiti Wi-Fi za praćenje kretanja objekata kroza zid. Isti je tim otišao i korak dalje – napravili su precizniji sistem za praćenje, koristeći radio signale.
WiTrack funkcioniše pomoću četiri antene.
Jedna odašilje signal, preostale tri hvataju povratne signale. Na bazi vremena potrebnog za povratak signala WiTrack može izračunati udaljenost objekta od antene i pratiti njegovo kretanje.
Pritom koristi sto puta slabiji signal nego Wi-Fi, odnosno oko hiljada puta slabiji od onog koji odašilje vaš mobilni, piše Gigaom.
Uz poboljšanu preciznost praćenja, prednost WiTracka je i u tome što može pratiti kretanje u tri dimenzije i odrediti tačnu lokaciju osobe ili objekta kojeg prati. Zasad može pratiti samo jednu osobu, ali radi se na proširenju tih mogućnosti.
Moguća područja primene su u računarskim igrama (korak bliže realističnijoj virtuelnoj stvarnosti), ali i pronalaženju i praćenju osoba kojima treba pomoć (poput starijih, teško pokretnih ljudi ili onih zatrpanih pod ruševinama) ili su pod nadzorom (poput kriminalaca u kućnom pritvoru).
Izvor: tportal.hr