Kako hakeri upadaju u vaš kompjuter?

Da li ste se ikada zapitali kako hakeri upadaju u vaš kompjuter? I kako ih možete sprečiti u tome?

Kao što provalnici provaljuju u naše domove, tako hakeri provaljuju u kompjutere. Da li ste se ikada zapitali kako hakeri upadaju u vaš kompjuter? I kako ih možete sprečiti u tome?

Ko je haker?

Naziv haker nekada se koristio da opiše dovitljive programere. Danas, ovaj naziv primenjujemo kako bi označili one koji iskorišćavaju bezbednosne ranjivosti kako bi upali u kompjuterski sistem. Možete misliti o njima kao o elektronskim provalnicima. Hakeri redovno provaljuju i u individualne računare i u velike mreže. Kad jednom ostvare pristup, oni mogu instalirati štetne programe, krasti poverljive podatke, ili koristiti odabrani kompjuter za distribuciju spama.

Šta je ranjivost?

Današnji kompjuterski softver je veoma složen, sadrži na hiljade redova koda. Ali, s obzirom da softver pišu ljudi, ne iznenađuje previše činjenica da isprogramirano sadrži i greške, poznate kao ranjivosti (slabosti). Ove “rupe” u programima koriste hakeri kako bi upali u sistem; takođe, oni koriste svoje štetne kodove kako bi automatski pokrenuli štetne programe na vašem kompjuteru.

Kako da se zaštitim od hakera?

Hakeri su elektronski provalnici, koji koriste “rupe” u programima na vašem računaru, tzv. ranjivosti, kako bi upali u vaš sistem. Možete se zaštiti od ovakvih upada korišćenjem firewall-a. Firewall je program koji često dolazi u paketu sa anti-virusnim softverom, štiteći PC tako što otkriva potencijalne uljeze i čineći PC nevidljivim za hakere.

 

Izvor: smedia.rs