Kripa Varanasi, profesor mehaničkog inženjerstva na MIT-u i njegove kolege Rajeev Dhiman i Hyukmin Kwon sa Univerziteta u Bostonu, razvili su novu metodu kojom vodootpornost podižu na novu granicu.
Tehnologija koja omogućuje da se kapljice vode odbijaju od površine i što pre nestaju s nje, vrlo je važna za razne praktične stvari, među kojima je i sistem protiv stvaranja leda na krilima aviona. Naime, vreme koje je potrebno da se kapljice što pre izgube s površine, predstavlja odlučujući faktor od koga zavisi hoće li se voda zalediti ili pre toga nestati s površine, pa naučnici širom sveta razvijaju takozvane superhidrofobne materijale.
No Varanasijev tim je otkrio kako sve ne leži isključivo u sastavu materijala, jer se odbijanje, raspršavanje i nestanak kapljica s površine može ubrzati za 40% stvaranjem tekstura, odnosno mikroskopski sitnih žljebova pod određenim uglovima, čime se razbija simetričnost kapljica i omogućuje njihovo cepanje u netipične oblike, što omogućuje znatno kraće vreme u kojem su voda i površina u kontaktu, odnosno ubrzava nestanak kapljica.
Varanasi kaže kako su na ovo došli proučavanjem primera iz prirode, poput krila Morpho leptira koja uklanjaju vodu na sličan način zahvaljujući "teksturi" krvnih sudova na svojoj površini.
Naučnici kažu kako se ove teksture mogu jednostavno primeniti u industriji, pomoću glodalica koje bi takve strukture izrađivale na recimo aluminijskim pločama, čime bi se izbegavala korozija i leđenje, pa veruju kako bi njihova tehnologija mogla zameniti ili poboljšati sve postojeće sisteme za izradu zaštitnih vodootpornih površina.
Izvor: vidi.hr