Tamna strana Meseca je – tirkizna

Tamna strana Meseca zapravo je tirkizna, utvrdili su naučnici nakon dve godine merenja teleskopom s Havaja. Međunarodni tim naučnika postavio je teleskop na zvezdarnicu Mauna Loa na Havajima i utvrdio da se plavo svetlo reflektovano sa Zemlje pretvara u tirkizno kad se odbije od Meseca.

Britanski list Guardian tužno zaključuje da je britanska rock grupa Pink Floyd bila 1973. u krivu i da bi se album "Tamna strana Meseca" u stvari trebao ispravno nazivati "Tirkizna strana Meseca".

Guardian napominje da se tu zapravo radi o naučnoj demonstraciji sile u nastojanju da se dovede u pitanje više nego pristojno umetničko delo legendarne rock grupe.

Tamna strana Meseca je ona koju direktno ne osvetljava Sunce već svetlo koje se reflektuje sa Zemlje. Ta strana je puno bleđa i najbolje se vidi tokom mladog meseca. Tamna strana Meseca nije i nevidljiva strana Meseca.

Sunčeve zrake koje pogode Zemlju oboje našu planetu i potom se ti zraci reflektuju prema Mesecu, pogode ga i vraćaju se natrag prema Zemlji, kaže rukovodilac istraživanja Peter Thejll s danskog meteorološkog instituta u Kopenhagenu.

Snimke naše planete iz Svemira jasno pokazuju da Zemlja izgleda plavo no kada ta plava svetlost pogodi Mesec prema Zemlji se nazad reflektuje tirkizna boja.

"Astronauti koji su stajali na Mesecu i promatrali Zemlju opisali su je kao plavu kuglu. S obzirom na to da nisam sam bio u svemiru, ne znam što su tačni mislili, no jednom kad plava svetlost pogodi Mesečevu površinu pretvara se u plavo-zelenu boju. Možemu je zvati tirkiznom", kaže Thejll.

Naučnici su snimali Mesec teleskopom uz dva različita filtera za boju i kombinacijom odnosno preklapanjem fotografija mladog meseca uklonili su tzv. halo optički efekt te su nakon toga mogli utvrditi stvarnu boju tamne strane meseca.

 

Izvor: avaz.ba