Kako da u pet koraka steknete poverenje druge osobe

Robin Drik iz Programa za analizu ponašanja Kontraobaveštajne službe američkog Federalnog istražnog biroa (FBI) u razgovoru s novinarom “Biznis insajdera” otkriva kako se izgrađuje odnos s drugima i kako se najlakše stiče njihovo poverenje.

Iskustvo i naučna saznanja govore u prilog činjenici da čovek nalazi najveću sreću u pozitivnim društvenim interakcijama i odnosima.

“Naš mozak nas hemijski nagrađuje ako smo u stanju da govorimo i delimo s drugima naše stavove, prioritete i ciljeve… Mozak nas takođe nagrađuje ako smo bezuslovno prihvaćeni onakvi kakvi jesmo”, ističe Drik, čija iskustva u FBI traju već 15 godina.

Oba koncepta su (manje ili više) genetski utemeljena u svakom od nas, baš kao i naša potreba da pripadamo grupi.

Imajući ovo u vidu, odgovor na pitanje kako da ojačate i poboljšate odnose s drugim ljudima, prilično je jednostavan.

“Razgovarajte o interesovanjima i prioritetima druge osobe, bezuslovno i bez prosuđivanja prihvatite njih i njihove izbore. Nekima je ta sposobnost urođena, a drugi mogu da je izgrade”, tvrdi Drik.

Ovo je, ističe on, i uvod u sticanje poverenja. Druga faza u ovom procesu je nastojanje da razumete ciljeve druge osobe i da njeni ciljevi i prioriteti budu prvi na listi vaših ciljeva i prioriteta.

“Kada ciljevi i prioriteti druge osobe postanu vaši lični ciljevi, poverenje počinje da se razvija”, objašnjava Robin Drik.

Ali koji je najlakši način da priđete nekom koga ne poznajte i upitate ga da vam učini uslugu? Igrajte na kartu saosećanja, savetuje Drik.

“Šanse za uspeh se povećavaju ako vam pođe za rukom da uslugu koju tražite povežete sa prioritetima i interesovanja osobe od koje tražite pomoć.”

Da biste uspostavili odnos s drugima (na primer, kad držite govor ili prezentaciju), potisnite vlastiti “ego” u drugi plan i šalite se na sopstveni račun. Publika treba da bude u centru pažnje!

Pričajte im o kvalitetima i sposobnostima koje već imaju i uverite ih da vam je jedini cilj da im pomognete da bolje shvate svoje kvalitete i nauče da ih prenesu drugima.

“Svako mišljenje i pitanje prihvatite bez prosuđivanja. Ako se ne slažete, prosto recite: ‘Ovo je zanimljiv stav, navodi na razmišljanje… Kako ste došli do njega?’ Sistem nagrađivanja u njihovom mozgu će i u ovoj slučaju proraditi."

 

Drikovih pet osnovnih principa za uspostavljanje odnosa s drugima

1.  Saznajte… koji su im prioriteti i ciljevi.

2.  Stavite… njihove prioritete i ciljeve ispred sopstvenih.

3.  Pustite… njih da govore. Obuzdajte vlastitu potrebu da vi pričate.

4. Pokažite… interesovanje za njihova razmišljanja i stavove

5. Potisnite… vlastiti ego.  Prihvatite ljude onakve kakve jesu, bezuslovno i bez prosuđivanja

 

 

Izvor: blic.rs