Naučnici su uspeli da snime prvi put u istoriji filament gasa koji bi, po proračunima trebalo da sadrži i veliku količinu tamne materije, a sve što je bilo potrebno bio je „kosmički blic“.
Koristeći teleskop Kek na Havajima, naučni tim uočio je vodonik u gasnom oblaku, koji je osvetlelo zračenje udaljenog kvazara.
„Svetlo iz kvazara je poput blica“, izjavio je Sebastijano Kantalupo, vođa tima.
Kvazar osvetljava okolni oblak gasa prečnika oko 2 miliona svetlosnih godina. Oblik ovog oblaka kao da ocrtava filament koji bi, kako predvidjaju moderne simulacije, trebalo da takodje da sadrži tamnu materiju.
Ovi nalazi potvrđuju teoriju da su galaksije obmotane vlaknima gasa, koja se prostiru kroz ceo svemir poput mreže, a naučnici smatraju da 85 odsto te mreže čini tamna materija.
Galaksije poput pauka sede na presecima ove mreže, a gravitacija nas i svu materiju koja se nalazi na ovim vlaknima drži na mestu.
„Ovo je prvi put da smo bili u stanju da primetimo gas između galaksija i sada smo dobili neverovatan uvid u strukturu svemira“, izjavio je Havijer Pročaska, jedan od naučnika koji su bili uključeni u ovaj događaj.
Izvor: b92.net