Ekipa naučnika s bostonskog MIT-a predvođena rođenim Zagrepčaninom dr. Marinom Soljačićem razvila je novu vrstu prozirnih ekrana. Transparentni ekrani već se koriste na razne načine – omogućavaju, na primer, prikazivanje podataka na vetrobranu automobila ili aviona tako da vozači i dalje mogu gledati kroz staklo.
Za takve je ekrane razvijeno više tehnologija, no svaka ima određene nedostatke, objašnjava se u radu koji je objavljen u časopisu Nature Communications.
U slučaju ekrana Soljačića i saradnika, ekran se sastoji od transparentnog polimera u koji su ugrađene nanočestice koje selektivno raspršuju ciljanu talasnu dužinu projektovanog svetla, ali puštaju druge talasne dužine svetlosti da prolaze, čime se osigurava prozirnost.
Jednostavni za prozivodnju ali i jeftini
Naučnici tvrde da su ovakvi ekrani jednostavni za proizvodnju i jeftini (predstavljeni primerak izrađen je za manje od 10 dolara), a ugao iz koga se može posmatrati je širok, za razliku od nekih drugih sličnih sistema.
Iako je ekipa za prezentaciju ekrana koristila srebrne nanočestice koje su proizvele modru sliku, tvrde da je moguće stvoriti i slike u više boja koristeći se istom tehnikom. Za proizvodnju takvih slika dovoljne su tri boje – crvena, zelena i plava, pa bi dovoljno drugih boja moglo proći da bi se osigurala prozirnost ekrana.
– Staklo će izgledati gotovo savršeno prozirno jer većina svetla nije upravo te talasne dužine za koju su nanočestice konstruisane da ih raspršuju – objašnjava Soljačić.
Izvor: 24sata.hr