Naučnici su razvili algoritam koji može analizirati knjigu i s 84-postotnom tačnošću predvideti hoće li ili ne postati hit na tržištu. Tehnika koja se naziva stilometrija, matematički analizira korišćenje vokabulara i gramatike, a njome su naučnici bili izuzetno uspešni u određivanju uspeha, piše Telegraph.
Informatičari sa Univerziteta Stony Brook u New Yorku kažu da na uspeh knjige utiče niz faktora, poput zanimljivosti, novosti, stila pisanja i koliko radnja privlači čitaoce, ali dodaju i da ulogu može igrati sreća.
Naučnici su skidali klasike književnosti s arhiva Projekta Guttenberg i svojim algoritmom analizirali tekstove te upoređivali svoja predviđanja s istorijskim podacima o uspehu pojedinog dela. Uključili su skoro sve žanrove, a predviđanja su u 84 posto slučajeva bila u skladu sa stvarnim podacima.
Uočili su nekoliko trendova u hitovima, koji su uključivali često korišćenje veznika te veliki broj imenica i prideva. Manje uspešni naslovi imali su puno veći broj glagola i priloga te su se oslanjali na reči koje su direktno opisivale određene radnje i emocije poput tražio, uzeo ili obećao, dok su uspešniji naslovi favorizirali glagole koji opisuju određene misaone procese, poput prepoznao ili setio.
Kako bi pronašli manje uspješne knjige, naučnici su na Amazonovim stranicama tražili knjige koje se slabo prodaju, a uključili su i Izgubljeni simbol Dana Browna, koji se dobro prodavao, ali je imao i loše ocene kritike.
– Predviđanje uspeha literarnih dela je velika dilema za izdavače, ali i mlade autore – kaže Yejin Choi, jedan od autora te dodaje da je ovo, prema njihovim podacima, prvo ovakvo istraživanje.
Izvor: 24sata.hr