Američka mornarica razvija VR ratovanje

Oculus Rift naočare za virtuelnu stvarnost, u osnovi su namenjene gamingu, no testnu verziju sve više koriste različiti istraživački timovi koji pojam igranja doživljavaju na malo drugačiji način.

Jedan od njih je istraživački odsek američke mornarice (Office of Naval Research Swampworks), koji u saradnji sa naučnicima Instituta za kreativne tehnologije na Univerzitetu Southern California radi na projektu kodnog imena E2C2: Project Blueshark, čiji cilj je korišćenje VR tehnologije za obuku vojnih kadrova koji će jednog dana upravljati vojnim brodovima i droneovima, te pomoću VR interfejsa doslovno ratovati pomoću raznih ratnih mašina, robotizovanim oružjem i vozilima bez posade, sa sigurne udaljenosti koju će im pružati izdvojena komanda jedinica.

Drugim rečima, američka mornarica razvija VR ratovanje, te veruje kako će uskoro biti u stanju većinu vojnih operacija obavljati pomoću sistema virtuelne stvarnosti, dakle činiti ono što recimo možete videti u SF filmu Enderova igra.

U sadašnjoj fazi, Blueshark sistem funkcioniše na taj način da se operativac opremi Oculus Rift naočarama, te potom u kopiji hi-tech komandnog mosta upravlja simulatorom koji predstavlja brod, podmornicu, ili neki oružani sistem. Pored toga, vojnici između sebe mogu komunicirati kroz virtuelni svet koji im se projektuje na Oculus Rift VR naočare.

Dobar deo ovih istraživanja spada u vojnu tajnu, pa nije objavljeno šta se sve testira i za koje namene, no poznato je da se jedan od testova naziva "Smart minutes", te se bazira na donošenju ispravnih odluka u najbrže moguće vreme, čime se pospešuje brzina akcije i reakcije u borbenim delovanjima.

"Ovo su testbedovi koji istražuju kratkoročne i dugoročne tehnološke mogućnosti, te još važnije, kako će ih ljudi koristiti za interakciju, učenje i donošenje odluka", navodi mornarica na svojim stranicama.

 

Izvor: vidi.hr