Ruski naučnici razradili veštačke krvne sudove

"Šuntiranje" srca jednom od pacijenata lokalnog kardiocentra lekari su radili dva puta. Pre deset godina dodatni krvni sud su uzeli iz ruke. A pre tri godine deo arterije iz butine na nozi.

Sada ocenjuju  da za izvesno vreme pacijentu predstoji još jedna takva operacija. Ali, gde sada uzeti materijal za "šuntiranje"?

Sa takvom situacijom kada je operacija "šuntiranja" ponovljena, a rezervi u organizmu više nema, kardiohirurzi se suočavaju vrlo često.

Ovaj problem biće rešen pomoću novih veštačkih krvnih sudova. U naučnom odeljenju kardiocentra Kemerovo naučnici su razradili jedinstvenu tehnologiju izrade polimerskih proteza za sistem krvotoka.

Krvni sudovi za operaciju "šuntiranja"  prave se na sledeći način:

U specijalnom uređaju rastvor posebnog polimera pod dejstvom električnog polja deli se na ultratanke niti.Ova mikronit stiže na specijalni kolektor i na izlazu se dobija gotova konstrukcija sa kojom se dalje može raditi.

Nova ruska tehnologija omogućava da se budući polimerski krvni sud napravi idealno glatkim i, istovremeno, poroznim. Na skenirajućem elektronskom mikrskopu raspored vlakana primetan je do najsitnijih detalja.

Razmera pora među mikrovlaknima je 30 mikrona. To je debljina ljudske dlake!

Upravo u ove male pore naučnici presađuju ćelije pacijenata. U takvom vidu implant se ušiva u organizam. On služi kao "kostur" koji postepeno biva obložen novim ćelijama.

Svojstva polimera su takva da se, kada na sebi odgaji novi krvni sud, proteza  u toku tri godine rastvara  u organizmu – navodi Glas Rusije.

Kako smatraju naučnici, u kardiohirurgiji takvi sudovi će biti vrlo traženi.

 

Izvor: 24sata.info