Povrće koje raste u svemiru

Ruski astronauti obavili su prvu berbu povrća koje su zasadili na Međunarodnoj svemirskoj stanici (MSS). Oduševljeni eksperimentom, naučnici na svemirskoj stanici preciziraju da su “svemirski” plodovi u potpunosti jestivi.

– Proba sa graškom je naročito obećavajuća – tvrde oni.

Astronauti su uspeli da uzgoje japansko povrće i pšenicu čija su zrna odličnog kvaliteta, izjavila je Margarita Levinskih, naučnica Instituta za biomedicinska pitanja pri Akademiji nauka u Moskvi.

Ruski astronauti planiraju da do iduće godine uzgoje i pirinač, paradajz i paprike u staklenoj bašti MS S-a, na kojoj prethodno moraju da izvrše određene popravke, prenosi ruska agencija RIA Novosti.

Uzgajanje ovih kultura ima prvashodno za cilj da se astronautima obezbedi hrana tokom višemesečnog boravka na stanici, ali i da se proveri da li biljke koje rastu u svemiru trpe genetske promene.

Trenutno, MS S se redovno snabdeva hranom sa Zemlje. Pre nekoliko nedelja, astronautima je komercijalnim letom dopremljeno 1.300 kilograma opreme i hrane.

Početkom godine, američka svemirska agencija NASA saopštila je da će vek MS S-a biti produžen za četiri godine zahvaljujući finansijskim garancijama američke vlade.

Svemirska laboratorija će tako nastaviti da funkcioniše do 2024. godine.

 

Izvor: 24sata.info