Univerzitet u Šefildu razvije detektor laži za internet

Nekoliko evropskih univerziteta radi na detektoru laži za društvene mreže koji treba da ustanovi istinitost glasina na interentu, saopštio je Univerzitet u Šefildu.

Novi sistem, koji se razvija uz finansijsku podršku Evropske unije, trebalo bi da automatski potvrđuje glasine na internetu tako što će u realnom vremenu analizirati da li je neka informacija istinita ili lažna.

Projekt "Fama" (Pheme) ima za cilj da interent glasine klasifikuje u četiri tipa – spekulacije, kontroverze, lažne informacije koje su se slučajno raširile internetom i lažne informacije koje su namerno širene.

Sistem će takođe automatski kategorizovati izvor procenom njegove merodavnosti navođenjem da li je reč o nekom mediju, pojedinačnom novinaru, potencijalnom očevicu ili "botu".

Takođe će uzeti u obzir istoriju i poreklo izvora glasina, kako bi se, na primer, ustavnovilo da li je neki nalog na Tviteru stvoren samo radi širenja laži.

Na ovom trogodišnjem projektu sarađuje pet univerziteta – Šefilda, Vorviku, Kings koledž u Londonu, Sarland u Nemackoj i MODUL u Beču, kao i četiri kompanije – ATOS u Španiji, iHub u Keniji, Ontotext u Bugarskoj i švajcarska swišinfo.

 

Izvor: blic.rs