Stotine godina nakon što su bogati trgovci počeli da grade visoke, uzane kuće od cigle koje danas daju Amsterdamu karakterističan pečat, holandske arhitekte pomoću ogromnog 3D štampača prave savremenu verziju klasične kuće pored kanala tako što proizvode plastične komponente i sklapaju ih poput džinovskih lego kocki.
Prema rečima Hedvig Hajnsman iz arhitektonskog studija “Dus”, glavni cilj demonstrativnog projekta pokrenutog ovog meseca nije štampanje funkcionalne kuće, jer će delovi kuće – prateći razvoj tehnologije 3D-štampanja tokom perioda od tri godine – verovatno biti više puta pravljeni, dograđivani i usavršavani.
Svrha projekta je, pre svega, da se otkriju i razmene s drugima mogućnosti primene 3D štampanja u građevinarstvu – proizvodnjom novih materijala, testiranjem projekata i tehnika izgradnje kako bi se pronašla otpimalna rešenja.
“Jedini način da to saznamo jeste da to napravimo”, kaže Hajnsmanova, koja zamišlja budućnost u kojoj će svako za sebe praviti personalizovane arhitektonske objekte na licu mesta, ili birati gotove arhitektonske projekte iz ponude u onlajn-prodavnici, skidati ih sa interneta i usavršavati.
U središtu projekta je šest metara visok štampač nazvan “Kamermaker” (tj. graditelj prostorija). Reč je o uvećanoj verziji kućnog 3D štampača koji proizvodi kompanija “Ultimaker”, popularna među onima koji se iz hobija bave 3D štampanjem.
Da bi, sloj po sloj, odštampao jedan masivni, monolitni blok u obliku pčelinjeg saća, “Kamermakeru” je potrebno oko nedelju dana. Prvi blok, koji čini jedan ugao zgrade i deo stepeništa, bio je težak 180 kilograma.
Kasnije će blokovi biti ispunjeni nekom vrstom penastog materijala koji je još u fazi razvoja, a koji će moći da se stegne poput betona. On će blokovima dati dodatnu težinu i povezati ih u celinu.
Izvor: blic.rs