Naučnici sa Univerziteta u Michiganu rade na razvoju pametnih sočiva koja bi onome ko ih nosi mogla omogućiti infracrveno noćno gledanje, kao što vojnici imaju uz posebne naočare.
Tajna je u grafenu koji se može ugraditi unutar sočiva i iskoristiti za izradu senzora koji lovi ultraljubičasto, vidljivo i infracrveno svetlo. Već su izradili prototip koji je manji od nokta, a stručnjaci kažu da će se u budućnosti moći ugraditi u sočiva za vojnike i ostale koji trebaju gledati u mrklom mraku.
Klasični infracrveni detektori imaju hlađenje što pojačava njihovu efikasnost, piše Wired. Što je infracrveno zračenje dalje od vidljivog spektra senzor mora biti hladniji te zbog toga razni sistemi moraju imati različite tehnologije kako bi uhvatili sve delove spektra. A ovde se pojavljuje grafen, koji to sve može bez problema. No, dosad je bilo teško naterati grafen da upije dovoljno svetla (tek 2,3 posto) kako bi bio iskoristiv kao senzor. Na Univerzitetu su osmislili novi pristup s više slojeva grafena, od kojih je jedan naelektrisan. Infracrveno svetlo koje ga je pogodilo, oslobodilo je elektrone koji su prošli kroz barijeru i na donji sloj.
Zhaohui Zhong kaže kako višeslojni pristup može dovesti do izrade ultratankih senzora koji će se moći ugraditi u sočivo ili u telefone. Dodaje da se i prototip, koji je već poput nokta na malom prstu, može dodatno smanjiti, a sistem ne treba sofisticirano hlađenje.
– Ugradimo li to u sočivo ili u neku drugu nosivu elektroniku – možemo značajno proširiti mogućnosti vida – kaže Zhong i dodaje da možemo dobiti dodatni način interakcije s okolinom. Naučnici u izradi prototipa koriste jedno od svojstava grafena, a to je reakcija na fotone.
Izvor: 24sata.hr