Otkriveni fosilni ostaci kitova od pre 500 miliona godina

Fosilni ostaci nežnih džinova koji su krstarili okeanima pre više od 500 miliona godina otkriveni su na severu Grenlanda. Naučnici su zaključili da su ogromne morske životinje iz pradavne prošlosti – preci današnjih kitova – koristili bizarne “instrumente” u produžetku usta kako bi filtrirali plankton iz okeana, na sličan način kao što to danas čine kitovi.

Pripadnici neobične vrste nazvane “Tamisiocaris” živeli su pre 520 miliona godina u ranom Kambrijskom periodu, poznatom kao Kambrijska eksplozija, kada se iznenada pojavljuju sve značajne grupe životinja i složeni ekološki sistemi.

“Tamisiocaris” je pripadao grupi životinja poznate kao “Anomalocaris”, vrsti ranih zglavkara koja je obuhvatala najveće i neke od najupečatljivijih životinja Kambrijskog perioda.

“Tamisiocaris” je plivao pomoću krilaca na obe strane tela i imao velike nastavke ispred usta koje je verovatno koristio da bi lovio krupniji plen, kao što su trilobiti.

Novootkriveni fosili, međutim, pokazuju da su se ti predatori kasnije razvili u tzv. filtratore, nakon što su se njihovi produžeci za hvatanje plena preobrazili u aparate za filtriranje.

To bi značilo da su životinje plivale kroz vodu i poput mreže lovile sitne ljuskare i druge sićušne organizme dimenzije pola milimetra.

“Ovi primitivni zglavkari su, sa ekološke tačke gledišta, bili ajkule i kitovi Kambrijske ere. I kod ajkula i kod kitova, određene vrste su se razvile u filtratore i postale ogromne životinje koje se sporo kreću, a hrane se najmanjim životinjama u vodi”, kaže dr. Jacob Winter, koji predaje makroevoluciju na Univerzitetu u Bristolu.

Da bi u potpunosti razumeli kako se “Tamisiocaris” hranio, naučnici su napravili 3D kompjutersku animaciju “dodatka” za ishranu, kako bi lakše ispitali kakve je sve pokrete mogao da pravi.

 

 

Izvor: 24sata.info