Hakerski napadi na automobile: “Budućnost je zastrašujuća”

Sve više automobila opremljeno je kompjuterima i novim tehnologijama, pa će sa vremenom postati ranjivi na hakerske napade koji bi mogli imati i smrtne posledice.

Korisnici ličnih kompjutera godinama se bore sa raznim virusima i trojancima, a u budućnosti hakeri će sve više napadati mobilne telefone, tablete i – automobile.

S obzirom da je danas sve više automobila opremljeno računarima i naprednim tehnologijama, na Reutersu kažu da neki sigurnosni stručnjaci automobile nazivaju 'računarima na točkovima' te će s vremenom i oni postati sve ranjiviji na hakerske napade.

'Ako se računarski sistem u laptopu sruši, imaćete loš dan, ali ako se takav sistem sruši u automobilu, posledice bi mogle biti opasne po život', rekao je novinarima Reutersa Bruce Snell iz kompanije McAfee koja trenutno razvija tehnologije za zaštitu automobila od budućih sigurnosnih pretnji te je dodao: 'Mislim da ljudi trenutno ne moraju paničiti. Ali, budućnost je zastrašujuća'.

Ekipa američkih naučnika već je pre dve godine dokazala da bi računarski virusi mogli oštetiti automobile pri kretanju (moguće je menjati pritisak u gumama ili blokirati kočnice), a u 2011. sigurnosni istraživači s dva američka univerziteta objavili su izveštaj u kome ukazuju na načine na koji bi se virusi i trojanci mogli ubaciti u vozila (putem bežičnih mreža pa čak i CD-a).

Iako trenutno nije poznato što bi sve hakeri mogli napraviti hakerisanjem automobila, na Reutersu kažu da bi oni (teoretski) mogli ukrasti automobile ili prisluškivati razgovore u vožnji, a moguće je i da 'zbune' GPS sistem, što bi moglo dovesti do saobraćajnih nesreća.

Stručnjak za automobilsku sigurnost Stuart McClure smatra da postoje brojni načini putem kojih bi hakeri mogli napasti sisteme u automobilima te im to danas omogućuju sami proizvođači automobila koji pokušavaju olakšati način povezivanja računara i telefona sa sistemom unutar vozila i povezati ih s internetom, zbog čega oni postaju sve ranjiviji na sigurnosne propuste i hakerske napade.

Na Reutersu su preneli reči sigurnosnog stručnjaka Joea Granda koji kaže da proizvođači automobila, jednako kao i proizvođači ostalog hardvera, implementiraju različite opcije i tehnologije u vozila ne shvatajući potencijalne rizike koje to može doneti, a u slučaju hakerisanja automobila, to može rezultovati smrtnim posledicama.

 

Izvor: 24sata.info