Naš maleni kutak svemira postao je nešto veći, nakon što je Carnegie Institucija za nauku objavila nedavno da su daleko iza Plutona otkrili novu patuljastu planetu, koja tek ima oznaku 2012 VP113. Oktriće malenog sveta koji orbitira oko Sunca ukazuje i da se na dalekom rubu Sunčevog sistema nalazi još jedna planeta puno veća od Zemlje, koju odaje nevidljiv uticaj na okolne susede.
Nova je planeta poput svemirske lizalice, mala roza ledena kugla, puno manja od Plutona, ali analiza njene orbite i orbite drugih tela pokazuje da se na udaljenosti 200 puta većoj od one između Zemlje i Sunca nalazi velika planeta, navodi NASA.
U tom najudaljenijem području Sunčevog sistema dosad je jedino poznato telo bio patuljasta planeta Sedna, otkrivena 2003. godine, a 2012 VP113 je njen prvi poznati sused. Zbog VP u imenu (engleska skraćenica za potpredsednik) dobio je nadimak ‘Biden’. On se Suncu na svom putu približi na najmanje 11,9 milijardi kilometara, dok je Sedna skoro 500 miliona kilometara bliže, objavljeno je u časopisu Nature.
Proračuni pokazuju kako Sedna i Biden imaju još barem 900 sličnih suseda u svojoj okolini. U analizi podataka naučnici su otkrili sličnosti u putanjama Sedne, Bidena i još 12 objekata, što pokazuje da su pod uticajem puno većeg tela. Planeta, ako postoji, 10-ak puta je veća od Zemlje i 200-1000 puta udaljenija od Sunca. Njena masa tolika je da je ta malena tela naterala u nepredviđene putanje.
Naučnici nagađaju da je ta planeta možda nekada i bila normalni član Sunčevog sistema, pre nego što je izbačena na daleki rub.
Nove studije moraće utvrditi tačno o čemu se radi, a Michael Brown s CalTecha nije baš siguran u teoriju velike planete. Kaže da će naučnici naći sigurno još veliki broj puno jednostavnijih objašnjenja za ovakav raspored tela u svemiru.
Izvor: 24sata.hr