Akustični štit čuva gradove od potresa

Grupa francuskih naučnika sa Univerziteta u Marseilleu, razvila je metodu kojom bi se gradovi mogli štititi od sila koje nastaju potresima, odnosno od razaranja kakva su nedavno pogodila Čile.

Sistem se zasniva na refrakciji, odnosno promeni smera talasa do koje dolazi zbog promene njegove brzine širenja, te počiva na sličnim principima kao i savijanje svetla specifičnim frekvencijama, što se istražuje za potrebe stvaranja “plašta nevidljivosti”.

Ideja naučnika uključuje bušenje rupa, odnosno izradu “mreže rupa” u tlu, koje će preusmeravati vibracije oko gradova, kako bi seizmičkim talasima bila pogođena područja na kojima će nastati manja šteta.

Ukoliko bi se sistem pokazao efikasan, ovo bi moglo predstavljati prvu efikasnu zaštitu od potresa u velikim gradovima širom sveta.

Tokom eksperimenta, naučnici su izdubili grupu cilindričnih rupa u tlu na pet metara dubine, a potom su pomoću vibracijske sonde stvarali seizmičke talase. Pri tome su koristili seizmografske senzore kako bi pratili silu koja se propagirala kroz mrežu rupa. Kao što su očekivali, zvuk je rezonirao kroz mrežu prema akustičkim svojstvima, stvarajući refrakciju oko rupa u zakrivljenim uzorcima.

Ideja naučnika je da se postigne prava gustina mreža rupa, odnosno frekvencija, koja će omogućiti da se potresi u potpunosti odvraćaju u krugu od gradova, stvarajući neku vrstu “tihe” centralne zone.

Ali kao što i sami naučnici navode, ta sila negde mora otići. “Trik je u pronalaženju načina za apsorbovanje masivne energije snažnog potresa i pronalaženjem boljeg mesta na koje ćemo je poslati”, kažu.

 

Izvor: vidi.hr