Simulacija svemira napravljena na superračunaru

Astronomi su izradili dosad najrealističniju simulaciju našeg svemira, koja prikazuje skoro 14 milijardi godina istorije, a za izradu im je trebao superračunar i nekoliko meseci rada.

Direktno posmatranje svemira je sjajno, kad je moguće, no neki su objekti u svemiru predaleko, ili su se dogodili toliko davno u prošlosti da ih je gotovo nemoguće videti. Zbog toga se astronomi i fizičari oslanjaju na simulacije u kojima koriste poznate podatke i fizičke zakone kako bi izradili virtuelne galaksije i crne rupe te vritualne modele upoređivali sa stvarnim primerima.

Illustris je najtačnija i najdetaljnija simulacija, a napravili su je naučnici s MIT-a i Harvarda. Na njoj je tri meseca radilo 8000 procesora, a konačni rezultat, koji možete videti u videu, je dovoljno realan.

U njemu naučnici nisu pokušali stvoriti celi svemir, već jednu kocku koja se prostire kroz 350 miliona svetlosnih godina. To je dovoljno velik komad svemira da predstavlja celi, ali i dovoljno detaljan da se mogu analizirati pojedine galaksije. Da bi modelirali takav svemir na jednom računaru, trebalo bi vam oko 2000 godina. Dok, u ovom svemiru nećete naći Mlečnu stazu, galaksije koje se u njemu nalaze su vrlo slične. Najbolje što znaju, naučnici su napravili i simulaciju tamne materije koja spaja svemir. To im sve omogućuje da analiziraju šta bi se dogodilo, da je samo jedna od svemirskih konstanti bila drugačija, poput koncentracije helijuma na početku svemira.

 

 

Izvor: 24sata.hr