Do sada smo već imali priliku videti veliki broj inovacija, koje omogućuju da razni materijali, uključujući i one na ekranima mobilnih uređaja, sami "popravljaju" sitna oštećenja i ogrebotine.
Ali kod svih tih "samoisceljujućih materijala" glavni je problem što na taj način mogu popravljati jako mala oštećenja.
Naučnici Instituta Beckman na Univerziteta Illinois su zato proizveli vrstu plastike koja omogućuje samostalno "krpljenje" rupa većih od 3 cm u promeru, koja će na mestima oštećenja, nakon "lečenja" biti jednako čvrsta kao i pre "povrede".
Nova metoda samoisceljenja je istovremeno hemijska i mehanička, a naučnici su bili inspirisani ljudskim krvotokom, izradivši polimer s ekstremno tankim "venama" koje su punjene s dve različite tečnosti, odnosno različitim monomerima.
Kada se plastika ošteti i probuši, "žile" se otvaraju, pa se tečnosti mešaju, pri čemu nastaju dve različite hemijske reakcije. Prva pretvara mešavinu u gel, a druga ga stvrdnjava.
Sve dok se tečnosti ispumpavaju iz "vena" i mešaju, plastika "raste" i stvara "krastu" koja zatvara rupu ili pukotinu. U priloženom videu možete videti da to veoma podseća na ranu koja krvari i zarasta.
Ovaj sistem za sada funkcioniše isključivo u laboratorijskim uslovima, ali naučnici veruju kako bi ga mogli prilagoditi za rad u stvarnom okruženju, što znači da bismo jednog dana mogli imati plastične predmete svakodnevne upotrebe koji bi bili praktično neuništivi.
Izvor: vidi.hr