Nanopikseli za jeftine ekrane ogromnih rezolucija

Naučnici Univerziteta Oxford objavili su naučni rad u kojem opisuju metodu izrade onoga što nazivaju "nanopikselima". Ti pikseli debljine od samo nekoliko stotina nanometara omogućuju da ih koristite za crtanje kompleksnih slika na ekranskim "listićima" manjih dimenzija od debljine ljudske vlasi.

Naučnici navode kako se nepokretne slike mogu izrađivati pomoću mikroskopa atomskih sila (atomic force microscope), ali takođe su pokazali da se te slike mogu paliti i gasiti po želji pomoću elektriciteta, što stvara mogućnost korišćenja za potrebe video ekrana.

Tajna ove tehnologije leži u 7-nanometarskom sloju fazno promenjivog materijala (u ovom slučaju germanijum-antimonijum-telurijum, GST), koji se nalazi usendvičen između dva sloja prozirnih elektroda. Elektroda koristi mali napon kako bi crtala slike unutar "sendviča".

GST slojevi su izrađeni bombardovanjem materijala visokoenergetskim česticama, što rezultuje time da se atomi s mete nanose na drugi materijal u obliku tankog filma.

Naučnici navode kako bi se ova tehnologija mogla naći u budućim pametnom naočarama, veštačkim mrežnicama, savitljivim ekranima i displejima debljine papira. Takođe kažu kako cene ne bi smele biti visoke, jer ekrani mogu koristiti jeftine materijale i poluprovodnike. Pored toga, ti tanki ekrani mogu imati pozadinsko svetlo koje se može prebacivati iz moda za štednju energije (za e-čitače recimo), u mod pune snage (za reprodukciju videa).

 

Izvor: vidi.hr