Matt Webster, ćelijski biolog GE Global Researcha, naučno istraživačke divizije firme General Electric, kaže kako je jednom prilikom pitao svoju suprugu želi li za rođendan gadget za praćenje aktivnosti poput pametne narukvice, koja pomoću aplikacije na pametnom telefonu, može pratiti količinu kalorija koje sagorevate. Supruga ga je tada pitala hoće li taj gadget automatski pratiti kalorije koje uzima s hranom koju jede, na šta je on odgovorio da to nije moguće, ali ga je ideja inspirisala da započne raditi na jednom takvom sistemu.
Nakon što su analizirali nutritivne podatke hiljada vrsta hrane Američkog odseka agrikulture, Webster i njegov tim došli su do brojača kalorija, odnosno prototipa uređaja koji je u stanju precizno izmeriti broj kalorija iz proizvoljno izmiksane mešavine šećera, ulja i vode, a u budućnosti će moći izračunavati kalorije iz bilo kakve hrane.
Ovaj gadget funkcioniše propuštanjem niskofrekvencijskih mikrotalasa kroz izvaganu hranu, nakon čega meri kako se mikrotalasi menjaju u interakciji s njom, obzirom da masnoća i voda utiču na mikrotalase na karakterističan način.
Za sada gadget radi samo s tečnom ili "izblendanom" hranom, ali Webster kaže kako će modifikacijom mikrotalasnih antena i poboljšanjem algoritama za preračunavanje kalorija biti moguće skeniranje bilo kakve hrane u roku od par sekundi, a takav merač kalorija bi se u skoroj budućnosti mogao proizvoditi kao zaseban kućni aparat ili ugrađivati u mikrotalasne pećnice.
Webster navodi kako je ovakav sistem znatno precizniji u odnosu na skenere koje razvijaju drugi timovi koji vizuelno prepoznaju hranu spektralnim skeniranjem i potom preračunavaju kalorijske vrednosti, jer je njegov u stanju prodreti duboko u sami sastav hrane.
Izvor: vidi.hr