HP želi izbaciti tastaturu i miš te su osmislili Sprout. Kamere slične Kinectu vide šta naše ruke rade na velikom touchpadu, na koji se može projektovati slika.
Već smo dobro upoznali pojmove virtuelna stvarnost (Oculus Rift) i proširena stvarnost (Google Glass), a HP je nedavno predstavio svoj računar Sprout kojim želi proširiti "spojenu stvarnost".
Kako sami objašnjavaju, radi se o načinu koji spaja digitalni svet s našim stvarnim svetom, odnosno žele približiti tehnologiju ljudima. Sproutom žele izmeniti način na koji smo dosad koristili računare uz miš i tastaturu. Tako sad skener, ekran osetljiv na dodir, projektor i drugi elementi omogućuju da predmete iz stvarnosti ubacimo u računar. Predmet treba postaviti ispred računara, a za par trenutaka na računaru ćemo imati njegovu 3D verziju. Ta će vizija dodatno zaživeti kada se Sprout spoji s nekim 3D printerom, koji će te naše kreacije moći jednostavno realizovati. Za to su u HP-u najavili novi 3D printer, koji stiže 2016., a trebao bi printati predmete od više materijala i po nižoj ceni od današnjih.
Sam računar tako tastaturu i miš želi zameniti podlogom od 20 inča, na koju se može projektovati slika, a služi kao touchpad. HP Illuminator je sistem koji se sastoji od DLP projektora, kamere koja snima u rezoluciji od 14,6 megapiksela, te 3D kamera (slična Kinectu). Računar pokreće Intelov i7 procesor, uz Nvidia GeForce GT 745A grafičku karticu. Ekran osetljiv na dodir je dijagonale 23 inča. Što se ostalog hardvera tiče, tu je 8 GB RAM-a, 1 TB hibridni disk s 8 GB SSD memorije. I za rad svega brinu se Windowsi 8.1. Računar se može naručiti na HP-ovim stranicama, ali košta 1900 dolara.
Šta kažu futuristi?
Sean Follmer s MIT-a za Fast Company kaže da je Sprout zanimljiv jer se radi o prvom komercijalnom proizvodu koji ima integrisan sistem projektora i kamera za interakciju. Mogućnosti su velike, ali kaže kako će uspeh Sprouta zavisiti od toga koliko će dobro otvoriti nove pravce u našoj interakciji s digitalnim informacijama. Dizajner Robert Clayton Miller kaže da će ideja skeniranja predmeta u računar verovatno prilično brzo izgubiti svoju čar, dok se profesionalci neće oslanjati na tačnost boja projektovane slike. Nada se da će ovo otvoriti put prema drugim eksperimentima. Philip Schoessler s MIT-a dodaje da je osveženje videti ovakav proizvod te da je HP napravio dobar posao u spajanju postojećih ideja u jedan proizvod.
Izvor: 24sata.hr