Sekira iz doba neolita, stara 5.500 godina, pronađena je tokom arheoloških istraživanja uoči početka radova na izgradnji tunela vrednog više milijardi eura.
Sekira je, prema svim pokazateljima, bila nabijena u ono što je nekada bilo morsko dno, verovatno kao deo nekog rituala prinošenja darova. Nedostatak kiseonika u glinenom tlu pomogao je da se očuva drvena ručka.
Sekira je pronađena kod mesta Rodbihavn, na danskom ostrvu Loland, koje je tunelom povezano sa nemačkim ostrvom Femarn.
"Zapanjujuće je pronaći sekiru sa drvenom drškom koja je ovako dobro očuvana", rekao je Soren Anker Sorensen, arheolog u muzeju Loland-Falster u Danskoj, prenosi BBC.
Arheolozi su pronašli i drugi dobro očuvan organski materijal u toj oblasti, uključujući drvene kočeve, veslo, pramac, kao i druge vrste drški za sekire.
Sekire su bile od vitalnog značaja za ljude u kamenom dobu, jer su im koristile za obradu drveta. Igrale su, takođe, važnu ulogu na samom početku razvoja obrade zemlje u Evropi, kada je najveći deo ovog kontinenta bio prekriven gustom šumom.
Arheolozi navode da su neolitske zajednice južnog Lolanda koristile ovu obalu kao područje za obrede prinošenja darova.
Nedavno, arheolozi koji rade na tunelu Femarn saopštili su da su pronašli tragove ljudskog stopala stare 5.000 godina na području na kome je lovljena riba.
Izvor: 24sata.info