Prvi bežični mozak-računar interfejs u prodaji

Upravljanje našim okruženjem pomoću misli već se dugo vremena ne nalazi samo u SF literaturi i filmovima, jer se sve više seli u naučne laboratorije. Naravno, ne radi se o nečem što će vam omogućiti nadprirodne moći poput telepatije ili telekineze, već o sistemima za upravljanje različitim uređajima, protetskim pomagalima i računarima, što je posebno značajno na polju protetike i pomoći nepokretnim paraliziranim osobama.

Osnovna ideja je da pacijenti svojim protetskim bioničkim udovima upravljaju mislima, na isti način kako mozak upravlja rukama i nogama na našim telima.

Kako bi to bilo moguće, naučnici razvijaju moždane implantate koji prikupljaju i "čitaju" električne impulse mozga i šalju računaru koje ih potom nastoji pretvoriti u komande za upravljanje bioničkim udovima, invalidskim kolicima ili kućnim uređajima poput TV-a ili mobilnih telefona.

Dosadašnji implantati su se na računar spajali pomoću kabla koji je doslovno trebalo "uštekati" u utičnicu na glavi, što je automatski podrazumevalo potrebu za stručnom pomoći operatera i stalnim nadzorom korisnika.

Naučnici Univerziteta Brown i njihv tehnološki partner, firma Blackrock Microsystems i konzorcijum BrainGate, proizveli su novi implantat, kojem je glavna prednost što može bežićno prenositi podatke na računar, te su objavili da će uskoro započeti njegova komercijalizacija (prodaja).

Taj implantat prenosi signale radiom na drugi uređaj koji pojačava "vršne" električne signale koje emituju neuroni, na udaljenost od nekoliko metara, brzinom od 48 Mbps, uz potrošnju baterije od nekih 3 milivata.

Valja reći da je za razvoj ovog implantata iz sistema koji je podrazumevao korišćenje kabla do bežićnog predajnika moždanih signala, Univerzitetu Brown trebalo punih 10 godina razvoja.

Firma Blackrock je već započela prodaju novog bežičnog implantata pod nazivom Cereplex-W po ceni od 15.000 dolara istraživačkim laboratorijima koji rade s primatima, ali veruju kako bi uskoro trebali započeti i testovi na ljudima.

 

Izvor: vidi.hr