Terminator od tečnog metala inspiracija za brzi 3D printer

Ime nove fascinantne tehnologije je Carbon 3D, a očekuje se da bi njome u budućnosti mogli stvarati delove za automobile, medicinsku opremu, cipele…

Revolucionarna tehnika 3D printanja koja povezuje svetlo i kiseonik predstavljena je na konferenciji u Vancouveru. Njeno ime je Carbon 3D, a očekuje se da bi njome u budućnosti mogli stvarati delove za automobile, medicinsku opremu, cipele…

Tehnologija je inspirisana filmom Terminator 2 u kome se robot T-1000 uzdiže iz bazena tečnog metala. U svet 3D printanja mogla bi uneti revoluciju.

Glavna mana današnjeg načina 3D printanja je sporost, ali Carbon 3D u tom je pogledu nešto sasvim drugo. Uređaj koji koristi Carbon 3D na prezentaciji je plastičnu loptu uspeo proizvesti tj. isprintati za svega 10 minuta.

– Sadašnje 3D printanje zapravo je više 2D printanje. Proces je uz to i vrlo spor, ima gljiva koje rastu brže nego što 3D printer printa delove – našalio se profesor Joseph DeSimone, jedan od rukovodilaca istraživanja.

Dodao je i kako su tako nastali objekti često mehanički slabi jer su napravljeni od više slojeva.

DeSimoneova metoda nudi 25 do 100 puta brže printanje i može printati delove vrlo velike čvrstoće. Funkcioniše izlaganjem smole različitim jačinama svetla i kiseonika.  Kontrolom nivoa svetla, smola se može pretvoriti u vrlo čvrste oblike.

Tvorci Carbon 3D-a nadaju se da će njihova tehnologija zaživeti u roku od godinu dana.

 

 

Izvor: 24sata.hr