‘Kapa’ za mozak može uspešno ukloniti i stres

Inženjerka elektrotehnike Milica Pavić izumila je Comby EEG kapu, pravi medicinski gadget, kojim se precizno otkrivaju i leče neurološke bolesti.

Dijagnostika raznih neuroloških, metaboličkih i psihijatrijskih bolesti, utvrđivanje elektroniskih potencijala mozga, ali i terapija koja zamenjuje lekove – sve to može Comby EEG kapa, pravi medicinski gadget koji je izumela Milica Pavić, inženjerka elektrotehnike iz Zagreba.

Milica Pavić je radila u Klinici za neurologiju KBC-a Zagreb gde se obavljaju rutinska i specijalna snimanja mozga. Tamo je, kaže, uočila nedostatke postojećeg pribora, i to je podstaknulo da počne razmišljati kako ih popraviti. Tako se rodila ideja o Comby EEG kapi koju sad koriste sve velike klinike u Hrvatskoj, ali i mnoge u Nemačkoj, Rusiji, Americi, Indiji… Elektroencefalografija, poznata kao skraćenica EEG, jedna je od najvažnijih pretraga kad je dijagnostika mozga u pitanju. Takvo snimanje mozga radi se na pacijentima svih životnih dobi. Njime se vidi elektronska aktivnost u svim delovima mozga i sva odstupanja koja izazivaju različita medicinska stanja.

A upravo je Comby kapa napravljena tako da se zahvaljujući njenom obliku i velikom broju elektroda može napraviti najkvalitetnije moguće EEG očitanje. Naročito je korisna kod bolesnika s epilepsijom, ali otkriva i druge neurološke bolesti, psihijatrijske poremećaje (depresije, anksioznost, PTSP) te je vrlo korisna, primer, i kod bolesnika s dijabetisom koji dožive insulinsku komu jer je njima u tom stanju uvek promenjen EEG. Kapa se stavlja na glavu pacijenta, spaja se na EEG uređaj, u njenoj unutrašnjosti su posebne elektrode, a različiti kompjuterski programi prate snimanje i rade očitanja.

– Comby EEG kapa koristi se ne samo u dijagnostičke, nego i u terapeutske svrhe. Sastavni je deo neurofeedback terapije koja se danas sve više koristi kao metoda samoregulacije. Umesto uzimanja tableta, radi se na sebi. Ta je terapija naročito korisna kod dece s ADHD-om, a njome se može ukloniti stres ili poboljšati izvođenje sportista ili menadžera – kaže ing. Pavić.

U neurofeedback terapiji Comby kapa radi tako da svaka od brojnih elektroda pokriva jednu regiju mozga zaduženu za razne funkcije. Očitanja se upoređuju s normativima načinjenim prema snimkama zdravih ljudi, a na elektrodi koja pokaže odstupanje od normale odmah se radi korekcija moždane frekvencije.

Potrebno je, kaže Milica Pavić, barem dvadesetak seansi jer je reč o podsvesnom treningu mozga i prilagođavanju na novu frekvenciju funkcionisanja.

 

Izvor: 24sata.hr