Jedan od problema sa kojima se suočava svemirska posada jeste otežano funkcionisanje organizma pri slabijoj gravitaciji – ljudske kosti i mišići vremenom propadaju. Međutim, izgleda da stručnjaci kompanije Junajted spejs strakčers imaju rešenje.
“Svemirsku pečurku”, prečnika 100 i dužine 400 metara, koja će zameniti Međunarodnu svemirsku stanicu (ISS), dizajnirali su Bil Kemp i Ted Mazijejka, zaposleni u kompaniji Junajted spejs strakčers (USS) čije se sedište nalazi u Vašingtonu.
Veštačku gravitaciju stvara okretanje stanice oko njene vertikalne ose, 4,22 puta po minutu, što stvara centrifugalnu silu koja posadu i objekte zadržava na “podu”. Gravitaciona sila jednaka je onoj na Zemlji. U kupoli, koja bi se okretala u smeru suprotnom od cilindričnog tela stanice, bio bi smešten komandni centar, kao i zalihe za posadu.
Za razliku od ovog projekta, Međunarodna svemirska stanica u konstatnom je slobodnom padu ka Zemlji u njenoj orbiti, tako da astronauti žive u bestežinskom stanju
Za izgradnju bi bili upotrebljeni specijalni robotski sistemi, koji imaju sposobnost proizvodnje raznovrsnih struktura u svemiru.
Uprkos tome što detalji nisu poznati, kompanija Teters anlimitid nedavno je predstavila svoj sistem paukolikih robota koji su demonstrirali kako se različite strukture mogu graditi u svemiru, između ostalog i delovi letelica.
Izgradnja strukture ovih razmera trajala bi oko 30 godina, a cena projekta iznosi oko 300 milijardi dolara.
Izvor: b92.net