Biljka koja raste samo na stenama bogatim dijamantima

Svi znaju šta su dijamanti. Ali vrlo malo ljudi znaju šta je Pandanus candelabrum. Do skora čak ni botanisti nisu preterano obraćali pažnju na ovu retku biljku koja raste u zapadnoj Africi. Međutim, otkriće da biljka uspeva na stenama koje mogu da sadrže dijamante probudila je veliko interesovanje za nju.

Formirani usled ekstremnog pritiska i temperature duboko pod zemljom, dijamanti dospevaju na površinu putem vulkanskih erupcija. Često se nalaze u slojevima rude kimberlit, koji su se stvrdli nakon velikih erupcija u prošlosti.

Tu u priču ulazi Pandanus candelabrum. Biljka izgleda uspeva samo na zemljištu ispod kog su slojevi kimberlita.

„Geolozi i rudari će da polude za njom“, ističe Stiven Hagerti, mineorolog sa Međunarodnog univerziteta u Majamiju i glavni čovek za istraživanje zemljišta u kompaniji „Jusef majning“.

Rudari oduvek traže određene znakove koji bi im ukazali na postojanje ruda u zemljištu. Na primer, Lychnis alpina, u Skandinaviji, i Haumaniastrum katangense, u centralnoj Africi, ukazuju na nalazišta bakra, jer su posebno tolerantne na tu rudu koja je vremenom zagadila okolno zemljište.

Ove dve biljke često ukazuju na ogromna nalazišta bakra.

Ali Pandanus candelabrum je prva biljka koja je povezana sa dijamantima. Hagerti smatra da se tokom evolucije navikla na zemljište oko slojeva kimberlita, koje je posebno bogato magnezijumom, kalijumom i fosforom.

„Izgleda kao prilično plodno tlo, što i jeste, ali su slojevi zemlje tanki pa ne mogu sve biljke da uspevaju“, kaže Hagerti.

 

Izvor: blic.rs