Izrada savitljive elektronike

Prestižni američki univerzitet se pridružilo Boeingu i General Motorsu u razvoju inovacija na polju savitljive elektronike.

Jedan od prioriteta američke vlade u ovom trenutku je razvoj savitljive elektronike, pa je odlučila uložiti 171 miliona dolara državnog novca za razvoj FHE (Flexible Hybrid Electronics) tehnologije koja će svoju primenu naći na raznim poljima, od svakodnevnih civilnih, poslovnih, pa sve do vojnih aplikacija.

Nedavno je univerzitet MIT objavio da se pridružuje konzorcijumu MIIFHE (Manufacturing Innovation Institute for Flexible Hybrid Electronics), kojim upravlja istraživačka grupa FlexTech Alliance iz Kalifornije.

Za razliku od najčešće prakse u kojoj ekipa studenata i profesora nakon razvoja neke inovacije na univerzitetu, pokreće startup firmu koja se bavi razvojem praktičnih proizvoda, ili dobije svoj odsek u nekoj državnoj laboratoriji (čitaj DARPA), sada MIT direktno sarađuje sa firmama poput General Motorsa i Boeinga, što baš i nije svakodnevna praksa, mada je saradnja između prosvete, nauke i industrije već uobičajena stvar, posebno kada je diktira politika kao u ovom slučaju.

Među proizvodima koje bi MIIFHE konzorcijum trebao razvijati MIT ističe rastezljivu, savitljivu i nosivu elektroniku, pametne zavoje koji će pratiti stanje rana pacijenata, flastere za testiranje nivoa glukoze kod dijabetičara, senzore koji će se naći u mostovima, avionima i automobilima, a ideja je da svi ti proizvodi budu lako dostupni, te da se mogu masovno proizvoditi uz niske troškove izrade.

Svakako, jedna od glavnih mušterija konzorcijuma će biti Ministarstvo obrane SAD-a, koje i samo razvija FHE projekte, pa smo sigurni da će najzanimljiviji proizvodi koje ćemo jednog dana kupovati u prodavnicama stići upravo iz tehnologije namenjene ratovanju, kao što je to bilo s gotovo svim velikim tehnološkim inovacijama koje su se pojavljivale u poslednjih 50 ili više godina.

Izvor: vidi.hr